Възможното излизане от Европейския съюз (ЕС) вълнува британците от поне три години насам. Темата обаче няма само политически и социален отзвук, но и икономически.

През миналата седмица волатилността на паунда скочи до най-високото си ниво от май насам след изказване на премиера Дейвид Камерън, че има воля за договаряне на нови условия по членството на Обединеното кралство.

В случай, че останалите страни от ЕС дадат зелена светлина, а това може да се случи по време на срещата на върха, насрочена за 18 и 19 февруари, английският министър-председател ще може да стартира процедура за провеждане на референдум. Изходът от него трябва да стане ясен в средата на 2016 г. или най-късно до края на 2017 г.

Анкета, проведена от Bloomberg сред водещи икономисти, показва, че голяма част от експертите или 43% от тях разпознават „Брекзит” (от английски „Brexit” от Britain - Британия и „еxit" - „изход") като първостепенна заплаха за ЕС. 39% от респондентите пък посочват, че тя би била сериозен проблем, но не от първостепенно значение за държавите членки.

Анализаторите виждат в излизането на Англия от ЕС опасност за британския паунд, както и евентуална причина за предоговаряне на вече сключени икономически, търговски и други споразумения. Освен това те смятат, че подобна политическа стъпка би довела до отлив на инвестиции от Острова.

Рискът за 2016 г. ще бъде основно свързан с настроенията на инвеститорите”, смята икономистът от Schroders Investment Manegment в Лондон Азад Зангана. „Директните чуждестранни инвестиции ще намалеят, докато няма по-голяма яснота за отношенията между Великобритания и ЕС”, допълва той.

Експертите са притеснени и от потвърждението на Дейвид Камерън за предоговарянето на отношенията със страните членки, което може да дойде в началото на новата година.

Не знаем какво ще представлява идеята за нова сделка (с ЕС)”, казва Дан Хансън, който е бивш икономически съветник от британското финансово министерство. „Още повече не сме сигурни дали ще гласуваме за излизане от съюза, нямаме представа как ще предоговорим търговските споразумения с отделните държави”, допълва той.