„Почти без изключение, инфлацията ще се запази над целевите значения във всяка страна на централна Европа поне до 2010 г." - заявил е консултант на Capital Economics в Лондон за нововъзникващите пазари в Европа.

Според специалиста Нейл Шеринг, цитиран от Financial Times, разходите за храни и горива са главните външни фактори, които водят до покачване на цените в региона, макар да има и вътрешни фактори: „ограниченията на капацитета след много години икономически растеж" с резултат натиск за увеличаване на заплати.

В сряда Унгария и Словакия съобщиха за неочаквано високи данни за инфлация. В Унгария през май инфлацията се е ускорила до 7% на годишна база от 6.6% месец по-рано. В предстоящия член на еврозоната Словакия инфлацията е достигнала 4.6% през май, а в Чехия през април поскъпването е било 6.8%.

В Латвия поскъпването е ударило 17.9% на годишна база през май. В Балтийската страна липсата на трудови ресурси - дължаща се както и в Румъния и Полша на високата емиграция - доведе до 31.5% увеличение на средните заплати миналата година.

В България през април инфлацията е била 14.6% - най-високата в ЕС извън Балтийските държави. Оценката на Шеринг, че инфлационният натиск ще продължи поне до 2010 г., рязко контрастира с популистките изказвания на българските политици, че цените на вътрешния пазар уж започват да се понижават.  

Натискът, идващ от храните и енергията, вече започва да се пренася и върху заплатите на работещите в производството. След триседмична стачка в „Дачия", поделението на „Рено" в Румъния, компанията се съгласи да заплати средно с 22% повече на работниците си.

В Чехия на 24 юни се готви всенародна обща стачка.

В Полша цените на годишна база през юни ще се увеличат с 4.3% през юни, сочат данни на финансовото министерство. Страната е обзета от трудови проблеми, особено в публичния сектор. Обществените служители настояват да се изравнят по заплащане с частния сектор, където заплатите се повишават с двуцифрени значения. Даже про-бизнес ориентираното правителство на партията Гражданска платформа под заплахата от стачки след лекарите, съдиите и митничарите трябваше да вдига заплати.

В Румъния през май инфлацията е била 8.5%, малко по-ниска от очакваното. Преди изборите през ноември се очаква да се възобнови натиска за по-високи заплати.

В тези условия централните банки запазват бдителност и дават сигнали, че са готови да увеличават лихвите колкото е необходимо, за да се укроти инфлационния натиск, идващ от евтиното кредитиране. В Унгария основните лихви сега са 8.5%, в Полша 5.75%.

Българската централна банка увеличи основния си лихвен процент с над 1% спрямо миналата година до 4.96%. Заради валутния борд, възможностите за провеждане на монетарна политика от БНБ са силно ограничени.

Извън ЕС, Украйна повиши прогнозата си за цялата 2008 г. до 15.3% от 9.6%.

Шеринг от Capital Economics счита, че централните банки в региона трябва да са готови да повишават лихвите, като най-голямата опасност за тях е доволното спокойствие. 3% инфлационна цел е твърде амбициозна за тези държави. „Инфлацията започва да се ускорява - независимо от това какво става на пазарите за храни и енергия; това трябва да държи централните банки будни посред нощ".