Потребителските цени през май са нараснали с 2.5 на сто на годишна база след като през април поскъпването във Великобритания е било 2.8%. Средната на прогнозите е била за темп на инфлацията 2.6%. Спрямо предходния месец, цените са се качили с 0.3%, също както и през април.
За тринадесети пореден месец инфлацията на острова превишава двата целеви процента на централната банка и управителят на Bank of England Мервин Кинг вчера каза в тази връзка, че политиците „може би трябва да продължат да се намесват". Специално щял да бъде наблюдаван капацитетът на оползотворяване, намеренията за ценообразуване на фирмите и очакванията на британците за цените.
Миналата седмица основният лихвен процент във Великобритания бе повишен на 5.5% което е шестгодишен връх. Въпреки това цените не тръгват надолу и високата цена на живота започва да натежава на местната икономика.
Анализатори считат, че още едно повишаване на лихвата е „вързано в кърпа", но ако инфлацията продължи да се забавя както през месец май, то следващото покачване на лихвата ще е и последното. Инвеститорите засега залагат на следващо увеличение на лихвата преди четвъртото тримесечие.
Сега паундът се търгува на $1.9708, днес той падна с близо 0.1%. Върхът на британската валута спрямо долара от четвърт век насам бе поставен на 18ти април с $2.0133.
Индексът на потребителските цени според статистиците се е смъкнал главно заради цените на газа и електричеството. По-ниските цени на храната, дрехите и обувките също са понижили инфлацията. Но пък цените на транспорта са били по-високи.
Освен това стана ясно, че т.нар. същинска инфлация която използва например Фед в САЩ, изключваща цените на храните, алкохола, енергията и тютюневите изделия, през май е нараснала с 1.9% спрямо 1.8% през април, което е най-високото ниво от 1997.
Формира се противоречива социална ситуация: новите споразумения по заплатите могат да дръпнат инфлацията още нагоре. Кинг обаче вчера е казал, че изчислението на средните заплати изглежда подценено, а данните изпращали „противоречиви сигнали". Индексът на търговията на дребно, който включва и плащанията по ипотеки и се използва в преговорите за заплати като измерител на цената на живота, през май е паднал на 4.3% - най-нисък от януари. През март индексът бе 4.8%, най-висок от 1991.
Инфлацията остава сериозен проблем на Великобритания и в тази връзка някои анализатори предвиждат повишаване на лихвите още в следващия месец до 5.75% и още едно до 6% по-късно през годината. Други икономисти очакват повишаване на лихвите през август с четвърт процент, с което интервенцията на централната банка ще приключи. Мотивите на вторите: още не са се проявили напълно ефектите от последните лихвени качвания. Нужно е още време за пълното разгръщане действието на финансовия лост.
В отделен доклад от днес стана ясно, че търговският дефицит на британската външна търговия през април се е свил до 6.3 млрд. паунда ($12.4 млрд.), като през март е бил 7.2 млрд. Съкращаването на вноса на петрол и увеличаването на износа на масови търговски стоки е причината за близо половината от съкращаването на дефицита.