Финландското президентство организира неформална среща на ЕС в Лахти на 20 октомври. „Тези неформални срещи, като срещата в Хемптън Корт по време на председателството на Великобритания са много полезни за генериране на политическия импулс, нужен за прогреса по ключовите европейски въпроси", заявява финландския президент Мати Ванханен. 

Срещата в Лахти ще се концентрира върху два аспекта: енергия и иновации.

Европа се сблъсква с нещо като иновационен парадокс - континентът отделя много средства за иновации, устойчиво инвестира в образование и R&D (изследване и развитие), плащанията се увеличават, но досега инвестициите не са се изплатили в успешни компании, нови продукти и добри работни места. „Има нещо нередно в европейската иновационна политика."

В Лахти трябва да се създаде основа за свързана с компаниите иновативна политика и премахване на бариерите пред иновациите. Необходим е критичен поглед какви пазарни условия се изискват, ако Европа иска да оползотвори иновативния си потенциал.

Данъчното облагане, законодателството при фалити, рисковия капитал са фундаментални теми. Но има по-непосредствени и много прости стъпки, които Европа трябва да предприеме.

Първо, нужна е по-ефективна, истинска Европейска политика за интелектуалните права на собственост. Европейската патентна система трябва да стане по- надеждна и ефективна откъм разходи, без това да се отразява на качеството й. Тъй като все още отсъства патент на Общността, изходът е постоянно намаляване на патентните разходи чрез Лондонския протокол. Съглашението за европейски патенти може да се превърне в добро начало за въвеждане на подобрения в правната система.

„Трябва да открием по-бърз начин да се споразумеем за бизнес по Европейски стандарти, за да предотвратим възможността да бъдем победени от други."

 GSM стандартът е успешна история, но други проекти са в най-лошо положение. Следващ може да стане мобилен ТВ стандарт, но само ако се действа бързо.

Европейският R&D е твърде фрагментиран. „Многообещаващите области се идентифицират от бизнеса, не от правителството." Парите трябва да се „сложат на масата" от фирмите, но това ще бъде съпроводено с широко финансиране от фондовете на Съюза и националните източници.

Европейските Технологични Платформи осигуряват нов начин за достигане на критичната маса от R&D и много европейски компании от сферата на нанотехнологиите до интегрираните системи вече са се включили в тяхното поле.

Технологичните платформи са публично-частни партньорства.

Освен това трябва да бъде създаден единен пазар, по-специално за услуги. Единният пазар и конкуренцията, която той създава, стоят в основата на конкурентната сила в глобализиращия се свят.

Диспутът за енергията в Лахти ще се фокусира върху външно-политически аспекти. „Искаме да пренесем принципите, които управляват вътрешния енергиен пазар на ЕС върху нашите съседи и да изградим по-близки взаимоотношения с другите стратегически важни страни."

Истинските пазари са най-добрата гаранция за енергийната сигурност и в дългосрочен период Европейският пазар може да функционира добре само ако главните му доставчици работят при същите правила на отворения пазар като ЕС. ЕС трябва да използва връзките си на външна кооперация, за да посрещне енергийните си нужди.

В Лахти европейските лидери ще се срещнат също така с президента на Русия Путин. „Енергията ще е важен въпрос. За ЕС е важно да говори с един глас, изтъквайки взаимната зависимост в областта на енергията. Русия се нуждае от нашите пазари, ние се нуждаем от нейната енергия. Но тези взаимоотношения трябва да са изградени от откритост и реципрочност. Пазарът на ЕС е отворен за Русия, но се очаква същата отвореност и от руската страна".

Русия се нуждае от значителни инвестиции в енергийния сектор. Осигуряването им създава ниво игрално поле, в което европейските компании могат не просто да инвестират в извличането на суровините, а и в повишаването на енергийната ефективност на руската енергопреносна система, за което Русия може да получи солиден приток на чуждестранен капитал и технологии. ЕС скоро ще започне да преговаря за ново всестранно рамково споразумение с Русия, което да замени споразумението за Партньорство и Кооперация.

Новото съглашение трябва да определи принципите, които да управляват двустранните енергийни отношения.

Дискусиите с президента Путин също така ще покрият общото стратегическо партньорство между ЕС и Русия. Това партньорство има неразработен потенциал в много полета.

„Истинското и дълготрайното партньорство е изградено върху общи ценности и не се срамува от трудните области. Трябва да признаем проблемите, които съществуват. Скорошното убийство на руската журналистка Ана Политковская е свидетелство за проблемите, с които Русия днес се сблъсква".

По изказването на Мати Ванханен, президент на Евроипейския съвет, премиер министър на Финландия