При избирателна активност от 53.13 на сто, 53.4% гласуваха против ратифицирането с "не", а 46.6% за, с "да".
Лисабонският договор трябваше да влезе в сила на 1 януари 2009 г. при условие, че всички държави-членки приключат ратификацията му, но това вече е под въпрос.
Така страната, в която живеят по-малко от 1% от жителите на ЕС спря интеграцията на съюза и реално го остави без основния фундамент, регулиращ неговото функциониране.
Договорът от Лисабон преименува Договора за създаване на ЕО в Договор за функционирането на Европейски съюз и въвежда институционалните промени, заложени в проекта на Договора за създаване на Конституция на Европа от 2004 година.
С този договор от 1 ноември 2014 г. се въвежда нова система за гласуване, изискваща за приемането на законодателни решения да са гласували най-малко 55% от членовете на Съвета на Европа, но поне 15 страни-членки, представляващи 65% от населението на ЕС.
От 2014 г. се намалява броят на членовете на ЕК на 2/3 от броя на държавите-членки.
Въвеждат се и постовете „Председател на Европейския съвет" и „Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност" със статут на заместник-председател на Комисията.
Засилва се ролята на националните парламенти и се създават нови правни основания за действия на ЕС в областите енергетика, гражданска защита, борба с климатичните изменения, развитие на спорта и туризма.
В повечето секции в Ирландия избирателите са гласували против ратификацията на договора, като своето "да" дадоха по-младите, по-богатите и жителите на големите градове, а с "не" гласуваха по-възрастните, хората от работническите предградия и селските райони и убедените католици.
Френският външен министър Франсоа Фийон бе категоричен, че ако резултатът от вота е отрицателен, Лисабонският договор няма да бъде приложен.
Останалите членове на ЕС не подложиха ратификацията на договора на изпитанието на референдума. Но Ирландия е задължена според нейната конституция да решава подобни въпроси чрез всенародно допитване.
През 2001 г. ирландците за малко не блокираха договора от Ница и разширението на съюза на изток.
Директорът на Центъра за европейски политики Антонио Мисироли заяви, че ирландското решение ще предизвика криза в Европа, която "изисква силна политическа воля в Ирландия, Брюксел и навсякъде в ЕС за да бъде преодоляна."
Преди референдума европейските лидери на няколко пъти подчертаха, че нямат резервен план, ако ратификацията на договора се провали и сега този оптимистичен подход може да им изиграе лоша шега.
Чрез договора от Лисабон се очакваше ЕС да има по-силна позиция в международната политика.
По повод отхвърлянето на договора премиерът и финансов министър на Люксембург Жан-Клод Юнкер заяви, че "това не е добре за Европа" и представлява нова "европейска криза."
Правителството на Великобритания, явно притеснено от вота на ирландците, реши да не се съобрази с искането за всенародно допитване на от страна на опозицията и да прекара договора направо през камарата на лордовете.
Притесненията за бъдещето на ЕС щяха да бъдат много по-малки, ако проблемите нямаха и икономически фундамент.
В последните години разделението между "севера" и "юга" на Европа става все по-ясно изразено.
Излезлите вчера данни за индекса на потребителските цени (CPI) в Италия за месец май, показват сбъдване на прогнозите за продължаващо стабилно покачване с 0.5%, колкото беше повишението и за преходния месец и достига 3.6% на годишна база.
Този индикатор се определя от изменението на нивото на цените на дребно на стоките и услугите в потребителската кошница и се явява основен индикатор за равнището на инфлацията в страната.
Ако икономиката се развива в нормални условия, то ръст в стойностите на CPI и PPI може да доведе до повишаване на основния лихвен процент в страната, което води до ръст в курса на националната валута, тъй като се увеличава привлекателността за вложения на валутни средства.
Но националната валута в Италия е еврото, а лихвените нива се определят от ЕЦБ, която обикновено действа в полза на най-голямата икономика в еврозоната - германската.
По данни на Федералната статистическа служба на Германия CPI през май е 3 на сто. В сравнение с април индексът се е повишил с 0,6%.
Това се дължи най-вече на поскъпването на горивата и най-вече на дизела. Цените на хранителните продукти също са се повишили над средното ниво. Икономистите очакват, че годишното ниво на инфлацията ще достигне над 3%. А това е рекорд, невиждан от 15 години насам.
А енергийните концерни съобщиха, че ще повишат цените на газта и парното, което ще доведе до ново покачване на инфлацията в Германия в края на лятото.
Инфлацията в Италия достигна стойности от 3.3%, рекордно високи за последните 12 години, още през март, но ЕЦБ реши да повиши основните лихвени нива едва след като се появиха проблеми с покачването на цените и в северната част на Европа.
Това, което наблюдаваме днес не само в Италия, но и в другите "проблемни" икономики в южните и източните краища на ЕС, може би е началото на края на европейския проект.
Нещо повече, няма шанс Италия да се заеме с реалните си икономически проблеми, като високата безработица в южната част на страната и забавянето на икономическия растеж.
А през първото тримесечие на 2008 г. растеж на БВП на Германия е 1,5%. Това е рекорден показател за последните 12 години, въпреки световната финансова криза, високите цени на петрола и скъпото евро.
Въпросът е дали ЕС ще издържи на натиска на кризата? Държавите от изтока и юга ще срещат все по-сериозни проблеми с ръста на инфлацията и забавянето на икономическия растеж, докато северът има далеч по-големи финансови и политически възможности да се справи с проблемите.
И ако някой ден в недалечното бъдеще ЕС се превърне в съюз, съществуващ само на хартия, какво ще правим ние, тук, в България? Кой ще принуждава политиците ни да продължават с реформите?
ispor
на 15.06.2008 в 10:03:58 #8Крайно време е на всички миячи на чинии и всякакви духачи от чужбина да се забрани достъпа до форума !
Kihano6
на 15.06.2008 в 02:23:43 #7Рано е да се обявява края на ЕС.
Мишо
на 14.06.2008 в 13:24:36 #6А като е толкова хубав този договор, защо където са длъжни да го подложат на референдум го отхвърлят, а в страните, където не е минал с референдум ги е страх да го гласува народа, за да не стане както със Франция и Холандия преди няколко години? Явно монетата както винаги има две страни и не всичко е така розово, както ни се поднася!
Podroben
на 14.06.2008 в 12:14:07 #5sartorius, Кефиш . Но за вяра се изискват смели, интелигентни, и напористи хора. В БГ има все по-малко такива.
гост
на 14.06.2008 в 11:55:59 #4Ирланците за пореден път се направиха на отворковци. Че ако не беше ЕС, тогава все още ЕИО, те и сега щяха да са най-бедната страна в Европа. Но това както и да е. Основният фактор за отрицателното гласуване е, че както навсакъде, хората не знаят за какво гласуват. Ако в България имаше подобен референдум, или в Италия, или където и да е, резултатът щеше да е отрицателен. Защо? Защото в условията на всеобща криза всяко предложение за нововъведение се приема на нож. А и в Европа в момента няма силни политици, къде са днешните Тачър, Кол, Митеран? Никакви ги няма, бледи подобия.
sartorius
на 14.06.2008 в 10:40:16 #3И ако някой ден в недалечното бъдеще ЕС се превърне в съюз, съществуващ само на хартия, какво ще правим ние, тук, в България? Кой ще принуждава политиците ни да продължават с реформите? ---- Ще пиете една студена вода,това ще правите!Като не може да имате вяра вяра в собствените си сили и чакате брюкселските тарикати......
Merlin-Marlan
на 14.06.2008 в 10:13:14 #2Абе хора, не може бъдещето да се очеравяа чак толкова лошо...колкото и наивно да звучи аз все си имах някаква надежда, че поне малко нещата могат да тръгнат на по-добре, но за какво ли се заблуждавам изобщо какво му пука на богатия,че бедния е гладен. И както става по принцип големите и силни икономики си правят каквото си искат, а малките накъдето и да ни звлече течението все сме прецакани. Ха да ни е честито!
Crosby
на 14.06.2008 в 09:07:06 #1Дедо Ви, ше касира изборите!