Търговията на Германия срива през април, след като пандемията от коронавирус "опустоши" най-голямата европейска икономика. Износът отбелязва най-големия спад от 1950 г. насам. Вносът също се сви с 16,5% по данни на Federal Statistical Office (Destatis).
Над 30 на сто по-малко германски стоки са изнесени в чужбина през април, в сравнение с година по-рано - това е най-големият месечен спад, откакто се води статистиката за външната търговия от 1950 г., гласи съобщението на Destatis.
Много икономисти смятат, че пандемията ще тласне германската икономика към най-големия спад след края на Втората световна война през второто тримесечие.
Анкетираните от Reuters икономисти очакваха износът да намалее с 15,6%, а вносът с 16%. Очаква се търговският излишък да достигне 10 милиарда евро.
Икономистът от Bankhaus Lampe Александър Крюгер заяви, че възстановяването може би вече е започнало заради разхлабването, отваряне на границите. "Пътят нагоре е дълъг, каменист и преди всичко несигурен, особено за външната търговия", каза той.
Въпреки обявеният миналата седмица пакет от стимули за 130 милиарда евро, който дойде след стимулите от 750 милиарда евро от март, правителството очаква икономиката да се свие с 6,3% през 2020 година.
Икономистите очакват бавно възстановяване и темпът ще зависи до голяма степен от това колко бързо съседите на Германия и други търговски партньори, включително Китай и САЩ, ще се възстановят икономически.
Износът за Франция и Съединените щати е засегнат силно от коронавируса и се срина значително, докато в този за Китай вече започват да се виждат някои признаци за възстановяване.