Търговията на Германия срива през април, след като пандемията от коронавирус "опустоши" най-голямата европейска икономика. Износът отбелязва най-големия спад от 1950 г. насам. Вносът също се сви с 16,5% по данни на Federal Statistical Office (Destatis).

Над 30 на сто по-малко германски стоки са изнесени в чужбина през април, в сравнение с година по-рано - това е най-големият месечен спад, откакто се води статистиката за външната търговия от 1950 г., гласи съобщението на Destatis.

Много икономисти смятат, че пандемията ще тласне германската икономика към най-големия спад след края на Втората световна война през второто тримесечие.

Анкетираните от Reuters икономисти очакваха износът да намалее с 15,6%, а вносът с 16%. Очаква се търговският излишък да достигне 10 милиарда евро.

Икономистът от Bankhaus Lampe Александър Крюгер заяви, че възстановяването може би вече е започнало заради разхлабването, отваряне на границите. "Пътят нагоре е дълъг, каменист и преди всичко несигурен, особено за външната търговия", каза той.

Ще са необходими две години на Германия, за да възстанови растежа, загубен в рецесията

Ще са необходими две години на Германия, за да възстанови растежа, загубен в рецесията

Най-голямата икономика в еврозоната ще се свие със 7,1% през 2020 г.

Въпреки обявеният миналата седмица пакет от стимули за 130 милиарда евро, който дойде след стимулите от 750 милиарда евро от март, правителството очаква икономиката да се свие с 6,3% през 2020 година.

Икономистите очакват бавно възстановяване и темпът ще зависи до голяма степен от това колко бързо съседите на Германия и други търговски партньори, включително Китай и САЩ, ще се възстановят икономически.

Износът за Франция и Съединените щати е засегнат силно от коронавируса и се срина значително, докато в този за Китай вече започват да се виждат някои признаци за възстановяване.