Почти половината български компании - 43% от запитаните, са посочили, че през 2021 г. най-голямото им затруднение ще е погасяването на дълговете, натрупани по време на коронавируса, показва "Европейското икономическо проучване", организирано у нас от Българската стопанска камара. Именно това е и най-големият страх за частния сектор в България догодина.

Близко зад него остават опасенията от прекъснатите вериги на доставки, липсата на квалифицирана работна ръка и динамиките при цените на енергията и суровините, които са тревога за по 42% от запитаните. Не е изненадващо, че намирането на опитни специалисти отстъпва значително като тревога в сравнение с последните две издания на анкетата, когато това беше опасение за 64% от компаниите през 2019 и 2018 г.

Непосредствено след тях се подреждат разходите за труд, които нарастват от 29% преди две години до 41% днес, което означава, че за бизнеса хроничното покачване на осигуровките и минималната работна заплата е реален проблем. Все по-голямо затруднение ще са и условията за финансиране (20% от компаниите), а въздействието на Брекзит е тревога за едва 4% от участниците в анкетата.

Инвеститорите от години заобикалят България. Как да си ги върнем?

Инвеститорите от години заобикалят България. Как да си ги върнем?

Изчезването на чуждестранните вложители в страната не е сред водещите теми. А трябва да бъде

Същевременно повечето бизнеси са на мнение, че продажбите им в страната ще спаднат догодина, като балансовото число, изразяващо разликата между положителните и негативните очаквания, е на стойност от -10,2. Това е спад от над четири пъти в сравнение с миналогодишните очаквания, когато беше около 33 пункта. Причината е, че докато едва 24,1% от участниците предвиждат ръст на постъпленията, цели 34,3% смятат, че те ще се понижат, а при останалите не се очаква промяна.

Картината е още по-мрачна при продажбите в чужбина, като 37,5% от запитаните очакват понижение, докато 26,4% предвиждат растеж. Така балансовото число е -11,1 пункта.

Това поставя българските компании дълбоко във втората половина на таблицата при средно губещите в Европа. В съседна Турция например бизнесите предвиждат догодина постъпленията им да нарастват и при вътрешната, и при външната търговия, а според черногорските компании постъпленията им от продажбите в рамките на страната ще се покачват.

Прогнозата е и при назначаването тенденциите да са към свиване - 20,2% от компаниите смятат, че ще освобождават хора, а само 17,2% ще наемат, като така балансовото число отново е под нулата: -3 пункта. Все пак тук страната ни е точно в средата на подреждането, заемайки 15-о място от общо 29 държави, в които се провежда проучването.

Над една трета от компаниите предвиждат свиване на инвестициите, докато само 19,8% ще ги увеличават през 2021 г. (балансово число -14,2 пункта).

Все пак очакванията за бизнес климата са светлината в края на тунела, като повече компании очакват подобрение, отколкото спад - 35,3% срещу 31,2%.