Европейската комисия смята, че планираното ограничаване на директните плащания за големите стопанства ще бъде усетено по-скоро слабо в почти всички страни членки, пише в коментара си farmer.bg.

Както оценка на въздействието показва, в Главна дирекция „Земеделие" се очаква чрез тази мярка в целия Европейски съюз годишно да бъдат преразпределени по-малко от 600 млн. евро, или около 1,3% от директните плащания без дела на компонентите за екологизация в размер на 30%.

Според изчисленията общите средства в Германия, предвидени за базисна премия, биха намалели едва с 0,2%, в случай че фаворизираният от аграрния комисар на ЕС Дачиан Чолош сценарий влезе в сила - тоест стъпаловидно съкращение при пълно кредитиране на средствата за надници и заплати.

Значително повече кръв биха пуснали стопанствата в Англия: Там би могло да се стигне до съкращение от порядъка на 5,2 % . Също така потърпевши биха се оказали Гърция с 4,0 %, Словакия с 3,1 % и Румъния с 2,9 %. Най-сериозните последствия обаче биха били за България: Там парите, които са на разположение за основната субсидия, биха намалели с приблизително 9,8 %. В останалите страни членки факторът би се движил между 0,0 % и 1,5 %.

Как биха се отразили съкращенията на отделните стопанства, не може да бъде извлечено от документа. Ако се съди по сектори отглеждането на овошки и пасищата биха били най-силно засегнати - последните обаче и защото чрез настъпващото преминаване към регионалната премия се очаква повишаване на субсидиите заради големите площи.

В оценката на въздействието изрично се споменава, че би било трудно да се формулират техническите тънкости на ограничението и да се остави да бъде приложено, тоест контролирано, от самите страни членки - особено и заради очакваното поведение на адаптация от страна на стопанствата, например чрез разделяне на фермите. За фермерите ограничението ще представлява натоварване, тъй като се изискват допълнителни документи и информации, за да се обоснове правото за по-малко орязване, твърдят специалисти.