Продължаващото расово неравенство притиска икономиката на САЩ, пише CNN.
Неуспехът на първата световна икономика да се справи с големите бездните между общностите на чернокожите и белите хора е струвал на страната до 16 трилиона долара само през последните 20 година. Това показва анализ, публикуван от Citigroup тази седмица.
Докладът се фокусира върху неравенствата, съществуващи в заплатите, образованието, жилищата и инвестициите между общностите и подчертава расовото напрежение, което продължава да се подклажда и до днес в САЩ.
"400-те години поробване на чернокожите в САЩ има остатъчни ефекти, които продължават и до днес, въпреки че законодателните актове осигуряват равен достъп до различни аспекти на американския живот ", пишат икономистите от Citi в доклада.
Това се забелязва особено в протестите, които обхванаха големите американски градове тази седмица на фона на възмущението от новината, че никой от тримата полицаи, замесени в смъртта на Бриона Тейлър, не е обвинен в нейното убийство. Това идва като допълнение към и без това влошилия се проблем с неравенството заради пандемията на новия коронавирус, която нанесе особено тежък удар върху малцинствата.
"Двойствената здравна и икономическа криза, резултат от коронавируса, разкрива дългото време, на разпиляване на расовото напрежение и неравенства, които измъчват САЩ от векове", пише още в доклада.
Икономическото въздействие на пандемията, съчетано с "повтарящите се случаи на полицейска жестокост върху чернокожи американци, се оказа твърде голямо, за да бъде игнорирано. Резултатът не само ускори протестите по улиците, но и общата преоценка на самата душа на нацията", пишат икономистите.
Констатациите в доклада на Citi ясно показват, че въпреки усилията на САЩ в борбата с неравенството, съществуват огромни пропуски и днес:
- Семействата на белите хора имат осем пъти повече богатство в сравнение с домакинствата на чернокожите;
- Нивата на собственост на жилище в САЩ сред белите е близо 80%, в сравнение с 47% при чернокожите;
- Чернокожите са пет пъти по-склонни да бъдат арестувани от белите и съставляват 33% от населението в американските затвори, въпреки че представляват само 12% от общото население на САЩ;
- Общото богатство, притежавано от американски милиардери (3,5 трилиона долара), се равнява на три четвърти от цялото богатство на чернокожите (4,6 трилиона долара).
Тези пропуски ограничават икономиката като цяло.
"Неравенствата в обществото се проявиха в икономически разходи, които нанесоха вреди на индивиди, семейства, общности и в крайна сметка на растежа и благосъстоянието на американската икономика", казват още от организацията.
Всъщност някои ключови показатели предполагат, че разделението между чернокожите и белите американци се е влошило. Докладът установява, че пропуските в нивата на собственост на жилища и постиженията в колежите са по-големи сега, отколкото през 50-те и 60-те години.
А днес здравната криза изостря расовото разделение в САЩ. Чернокожите американци са най-силно засегнати от пандемията, като при тях смъртността е 2,4 пъти по-висока от тази при белите американци. В допълнение - чернокожите са свръхпредставени в основните работни места като здравеопазване, хранителни услуги и грижи за деца - дейности, които не могат да се извършват от вкъщи. Следователно здравният риск върху тях е още по-голям.
Докладът на Citi посочва и план за това как правителството и бизнесът могат да помогнат за справяне с неравенството по ефективен начин. Според данните от доклада преодоляването на неравенството в заплатите, образованието, жилищата и инвестициите днес може да увеличи БВП на САЩ с 5 трилиона долара през следващите пет години. Но това няма да е лесна задача.
Извадка от предложенията включва:
- Повишения на минималната заплата (38% от чернокожите работници в момента работят на минимална заплата, въпреки че представляват само 11% от работната сила);
- Реформиране на данъчния кодекс по начин, който би повишил приходите по-прогресивно, като новите средства се съсредоточат за преодоляването на разликите в заплатите;
- Забрана работодателите да питат за историята на заплатите на служителите, което да спре дискриминацията при възнагражденията;
- Насърчаване на жилищното и търговското развитие в бедните и малцинствените общности.
В доклада организацията също така призова компаниите да прилагат политики, които да се справят с расовите пропуски, съществуващи при наемането, уволнението и задържането на работници.
По-рано тази седмица Citi разкри планове да похарчи над 1 милиард долара, за да помогне за преодоляване на разликата в расовото богатство на САЩ, включително 550 милиона долара, за да помогне на цветнокожите да купуват домове и да популяризира жилища на достъпни цени, построени от малцинствени групи.