Китайско-пакистанският икономически коридор, набелязан през 2015-та година, бе предназначен да оздрави инфраструктурата на Пакистан и да свърже южното пакистанско пристанище Гвадар със западния китайски регион Синдзян. Според прогнозите амбициозният проект - част от инициативата на китайския президент Си Цзинпин "Един пояс, един път", целяща взаимоизгодно сътрудничество между страните и изграждане на нова платформа за международна търговия, трябваше да донесе на Пакистан инвестиции в размер на 46 милиарда долара (38,7 милиарда евро). Днес обаче се предполага, че тази сума се е увеличила на около 65 милиарда долара.

През първата фаза с китайска помощ са били осъществени десетки проекти, предимно в областта на енергетиката и транспорта. Втората фаза на инициативата, стартирала през декември миналата година и включваща 27 проекта, е съсредоточена върху увеличаването на производствения капацитет и създаването на нови работни места. При това Пекин налива пари не само в икономическите центрове на Пакистан, а и в региони като администрирания от Пакистан Кашмир и северозападната провинция Хайбер Пахтунхва.

Много пакистанци посрещат ентусиазирано китайските инвестиции, защото смятат, че те ще извадят страната от тежката и продължителна икономическа криза. Ковид пандемията още повече увеличи бедственото икономическо положение - хиляди дребни фирми фалираха, а 20 милиона души загубиха работата си.

Истинска благословия за пакистанската икономика

В периода 2004-2015-а година пакистанската провинция Хайбер Пахтунхва се превърна в център на ислямисткия тероризъм, редица райони в провинцията бяха смятани за ислямистки средища, тясно свързани с терористични групировки като "Ал Кайда" и "Хакани". При пълната липса на законност редица западни страни и бизнеси се въздържаха да инвестират в региона.

Хайсер Ахмед Шейх, бивш президент на Търговската камара на Карачи, заяви, че Китай е заел празното място, освободено от Запада. Анила Халид от Женската търговска камара на Хайбер Пахтунхва пък смята, че китайските инвестиции са "истинска благословия" за пакистанската икономика. "Китай най-напред инвестира в провинцията ни в рамките на икономическия коридор, финансирайки различни енергийни и инфраструктурни проекти. Сега инвестициите се насочват към водоснабдяването, канализацията и ред други сектори."

Независимо от терористичните заплахи

В южната провинция Синд китайски фирми са реализирали редица проекти не само в рамките на икономическия коридор, но са изкупили и 40 процента от дяловете на Пакистанската борсова компания (PSX). Ахмед Шиной, бизнесмен от Карачи и директор на PSX, сподели пред ДВ, че сега китайците имат право да назначават не само изпълнителния, но и финансовия, и административния директор на компанията. Той обаче поясни, че все пак подобни назначения трябва да бъдат одобрени от Борда на директорите. През юни миналата година метежници от провинция Белуджистан нападнаха борсата, тъй като са против китайските инвестиции в провинцията, разкъсвана от сепаратистки безредици.

Но за Пекин подобни заплахи изглежда не са пречка. Многобройни източници споделиха пред ДВ, че Китай се готви да купи в Карачи енергийна компания, която е една от най-големите в страната. "Китайците инвестират навсякъде в Синд", заяви местен държавен служител, настоял да остане анонимен, пояснявайки, че напоследък в пет района са били дадени държавни поръчки на китайски фирми в областта на водоснабдяването и канализацията. Редица бизнесмени, акционерното дружество за комунални услуги Karachi Metropolitan Corporation, както и синдикални дейци потвърдиха информацията и изразиха негодувание от факта, че правителството дава перспективни поръчки на китайски фирми, което според тях подронва авторитета на обществените институции.

Според Хурам Али, главен секретар на Народната работническа партия в Карачи, някои терени в Синд, определени за търсене на газ, също са били дадени на китайски компании. Той добави, че в миналото там са оперирали британски фирми като например "Бритиш Петролиъм".

Китайците са и в Белуджистан

Белуджистан е най-голямата провинция на Пакистан - три пъти по-голяма от България. В нея се намира стратегическото пристанище Гвадар, което е под контрола на китайска компания. През последните 17 години провинцията е разтърсвана от терористични нападения, някои от които насочени срещу китайското присъствие там. Белуджистански сепаратисти воюват с пакистанската държава, стремейки се да постигнат независимост. Те често взимат на прицел армията и полицията, както и други свои противници, независимо дали жители на региона или чужденци.

Макар регионът да се смята за рисков по отношение на инвестициите, китайците изглежда не се боят да наливат пари там. В Гвадар те строят летище и са изпълнители на още редица крупни проекти. Рахим Зафар, жител на пристанищния град и някогашен съветник на бившия министър-председател Зулфикар Али Бхуто, сподели пред ДВ, че близо до пристанището на Гвадар китайците са построили три фабрики, които не са включени в китайско-пакистанския икономически коридор. Той каза и, че Китай участва и в риболовния бизнес, ловейки риба в разрез със стандартите за устойчивост и лишавайки местните жители от препитание. Джан Мухамад Буледи, бивш говорител на белуджистанската управа, каза пред ДВ, че в различни части на провинцията китайски бизнесмени са замесени и в добива на мрамор и минерали.

Привлечени от евтината работна ръка и големите печалби?

Анализаторът от Лахор Ахсан Раза смята, че миналогодишната среща на министър-председателя Имран Хан с около 100 китайски инвеститори е насърчила китайците да инвестират в Пакистан. "Правителството реформира законовата уредба за инвеститорите, и особено за китайските инвеститори. Сега те влагат в хотелиерството и ресторантьорството, информационните технологии, телекомуникациите, в консултантския и други сектори", каза той.

Хайсер Шейх е на мнението, че китайците са привлечени да инвестират в Пакистан от евтината работна ръка и високите печалби. "Освен това тук те са изложени и на по-малко конкуренция, тъй като макар правителството да облекчи инвестиционния режим за всички, западните фирми не са склонни да инвестират в Пакистан."

Според някои представители на пакистанския бизнес, китайските компании получават специални привилегии при даването на държавни поръчки, но правителството отхвърля подобни упреци. Фазил Мухамад Хан, депутат от управляващата партия, подчерта пред ДВ: "Нито третираме преференциално китайските фирми, нито пък раздаваме поръчки ей така - отчитаме конфликта на интереси и други фактори. Вратите ни са отворени както за китайските, така и за западните компании."