След като през миналата седмица малките инвеститори се насочиха към среброто, което постигна най-високата си цена за последните осем години. Сега вече е ясно кой е спечелил от този ход и вероятно това не са хората в Reddit.

Данните на Комисията за търговия на стокови фючърси всъщност показват, че печеливши са били хедж фондовете, които са се възползвали от случващото се на пазарите, за да затворят позициите си, предаде Kitco.

Същевременно много мениджъри са понижили спекулативните си дълги позиции в благородния метал, чиито брой се е свил с над 5 хил. контракта до общо 61 хил., а късите позиции са нараснали със само 682 контракта до 22,4 хил.

"Данните показват, че спекулативните финансови инвеститори са понижили нетните си дълги позиции с 10% през седмицата, приключваща на 2 февруари, и така са използвали нарастването на цената, за да генерират печалби", каза анализаторът на благородните метали към Commerzbank Карстен Фрич.

Освен тях от поскъпването са се възползвали и производителите на сребро, изтъква Оле Хансен, ръководител на стратегиите за търговия със стоки към Saxo Bank. По думите му късите продажби формират по-малко от 20% от оборота на фючърсите на сребро.

"С дргуи думи, това е позиция, при която никога не може да се получи шорт скуийзът, за който социалните медии бленуваха", каза той.

Паралелно с това, хедж фондовете се настроиха мечешки по отношение на златото, като ликвидираха дълги позиции и увеличиха късите си такива. На борсата Comex броят на дългите се понижи с 5,7 хил. до 137 хил., а този на късите нарасна с 2,8 хил. до 49,2 хил.