Милиардери, управляващи хедж фондове, призовават Пуерто Рико да уволни учители и да закрие училища, за да може островната държава да им върне милиардите, които дължи.

Хедж фондовете искат още държавата да избегне финансов фалит и да си плати задълженията, като събира повече данъци, продаде обществени сгради на стойност 4 млрд. долара и драстично да намали публичните си разходи - особено за образование, пише изданието Business Insider.

Групата от 34 хедж фонда нае бивши икономисти от Международния валутен фонд, които да намерят решение на дълговата криза в Пуерто Рико, след като губернаторът на острова определи дълга на страната от 72 млрд. долара като „невръщаем".

Докладът, озаглавен „За Пуерто Рико има по-добър начин", сочи, че островната държава може да се спаси от фалит, ако подобри събираемостта на данъците и драстично намали публичните разходи. В него Пуерто Рико, където 56% от децата живеят в бедност, бива обвинявана за прекалено много харчене за образование, въпреки че правителството вече затвори почти 100 училища от началото на годината.

Докладът от тримата бивши икономисти на МВФ твърди, че Пуерто Рико е увеличила средствата за образование с 1,4 млрд. долара през последното десетилетие, докато записването в образователната система е намаляло с около 25 на сто, тъй като стотици хиляди семейства са се преместили САЩ в опит да избегнат бедността.

Пуерто Рико активно се обръщаше към милиардерите и инвеститорите в хедж фондовете, тъй като се бореше с покачващите се дългове. В момента разходите на острова за образование възлизат на 8,400 долара за студент, което е под средните за САЩ 10,667 долара.

Правителството на държавата вече е затворило почти 100 училища тази година и е реконфигурирало още 500. Пуерто Рико вече е затворило и 60 други училища миналата година.

Хедж фондовете, които включват Fir Tree Partners, Davidson Kempner Capital Management и Aurelius Capital, са познати като Ad Hoc Group и притежават 5,2 млрд. долара от облигациите на Пуерто Рико.

Фирмата Fir Tree Partners, която е кръстена на мултимилиардера Джеф Таненбаум (което означава „ела" - "fir tree" на немски), натрупа голямо състояние, като заложи на дългови ценни книжа по време на финансовата криза през 2008 г., както и от дълговите кризи на Гърция и Аржентина.

Aurelius Capital, която се ръководи от милиардера Марк Бродски, осъди Аржентина за погасяване на дългове и принуди Co-op да се откаже от контрола си върху банката.