Очаква се Германия да изиграе съществена роля в изготвянето на върховния закон на Европейския съюз до края на юни 2006. Меркел би желала Конституцията да бъде приета преди европейските избори през 2009, макар че по редица ключови въпроси ще трябва да се изчака председателството на другият „голям" Франция през следващата година.
„Президентството на Германия ще отвори нов рунд. Периодът на размисъл е приключил" - това Меркел е казала в Берлин по време на новинарска конференция с президента на Европейската комисия Барозу.
До края на френското председателство през 2008 „трябва да сме решили проблемите до степен Европа да може да действа".
Разрастването до 27 члена на Евросъюза вече прави необходимо реформирането в модела на вземане на решения. Такъв какъвто е в момента, ЕС няма силно изразено лидерство и правата за вето на страните поставят спънки на всяка крачка. Интересите на 489 милиона души, които говорят на различни езици, са нещо много разностранно.
Но до този момент Меркел не е дала ясна стратегия за преодоляване на центробежните сили в ЕС, особено от страна на Великобритания и Дания. 18 от 27 страни членки са ратифицирали предложението за конституцията. Но Франция и Дания преди две години гласуваха „против", като главните им мотиви бяха опасенията от глобализацията и разширяването на блока на изток. Седем държави все още не са се изказали.
Германия иска да запази колкото се може по-голяма част от текста в първоначалния му вид. Текстът бе съставен с оглед да улесни политиката на Евросъюза, давайки повече власт на президента на ЕС и на външния министър.
Меркел е казала пред телевизия ARD следното: „Ще започнем от сегашния (отхвърлен) текст. Ще се консултираме с всеки член за резервите , очакванията и желаните промени ... Не започваме от нулата."
Във вторник Меркел и нейният кабинет се срещна с изпълнителната комисия на ЕС за дискусия по дневния ред за началото на 2007. Трудности за председателството на ФРГ ще донесат взаимодействията с Франция, която вече очаква президентските избори през април, както и с Великобритания, чийто премиер Тони Блеър си отива тази година от своя пост.
БСП
на 10.01.2007 в 09:23:18 #2и дания щеше да гласува против ако го бяха довели до глас. меркел е нашата надежда! помощ!!!!!!
Само Левски
на 09.01.2007 в 23:06:00 #1ХОЛАНДИЯ ГЛАСУВА ПРОТИВ, А НЕ ДАНИЯ.