Това, което преди само няколко години бе немислимо, скоро може да стане реалност: единна европейска армия. Социалдемократическата партия на Германия SPD посочва тази идея като „далечна цел" и преценява националните армии като реликти от отминалото столетие. Кураж за по-нататъшна евроинтеграция дава системата на единна европейска валута.

Канцлерът на ФРГ Ангела Меркел посочва като свои цели за бъдещето на ЕС изграждането на Европейска армия и по-ясни структури на ЕС. Меркел е казала за вестник Билд: „Трябва да се доближим повече до обща европейска армия. Европейската комисия трябва да стане по-работоспособна и с точно определени отговорности".

За сметка на това Меркел се е изказала против „Федерална република Европа": „Федерална европейска държава няма да има и след 50 години, ще съхраним разнообразието на европейските държави".

Също и политическите специалисти за отбранителния комплекс от коалиционния партньор на партията на Меркел в германския парламент, SPD, са се изказали за създаване на единна европейска армия. В документ, разпространяван от партийната работна група по отбраната, се говори за започване на процес, в чийто край „ще има една европейска армия".

Концепцията, която стои под заглавието „По пътя към една европейска армия", гласи следното: „Националните армии във все по-силния наднационално ЕС все повече и повече се превръщат в реликти от изминалото столетие".

Експерт по отбраната към SPD посочва за WELT ONLINE, че европейската армия не е близка цел. Но интеграционният процес трябва да получи нов импулс с нови мерки. Процесът до въвеждането на евро например е траел 30 години. В подобен времеви хоризонт трябва да се разглежда и възможността за създаване на европейска армия.

Целта на SPD е европейски съюз по сигурността и защитата. Проектът на партията ще се разисква и приема на партийно заседание през октомври и след това ще търси парламентарна легитимация.

Посочва се също така, че „интеграцията на европейските въоръжени сили отдавна е започнала". Става дума за многобройните съвместни проекти и инициативи на ЕС, които „сочат в правилната посока". Междувременно ЕС вече успешно е провеждал собствени военни операции, като за пример се дава операция Concordia в Македония през 2003 под ръководството на ЕС. Споменава се също и за мисията в Конго през есента на миналата година, когато военните сили на ЕС гарантираха провеждането на мирни избори.

Следващите действия предвиждат създаването на „Европейска военна академия" или съответен университет. Възможно е да се създаде „балтийска военноморска щаб-квартира". Броят на съвместните маневри трябва да се увеличи. Мисли се също така за съвместни военни космически програми и съвместен надзор от космоса по примера на действията на НАТО в балтийските държави.