След местните избори е много вероятно да видим ново увеличение на цените на електроенергията. Това заяви икономистът от Института за пазарна икономика Калоян Стайков.
Той посочи, че предлаганото крайно увеличение на цените на електроенергията с около 2% не е достатъчно, за да компенсира дефицитите в системата. Във връзка с това може да се очаква скок на цените по подобие на миналата година, когато бяха увеличени на два пъти - от 1 юли и после от 1 октомври.
Стайков отбеляза, че въпреки законовите промени в областта на енергетиката и избирането на КЕВР от парламента, продължават практиките на комисията да твори решения, които не са изцяло в съзвучие със закона и останалата нормативна уредба.
При тазгодишното ценообразуване виждаме "старата песен на нов глас" - отново НЕК и електроразпределителните предприятия не са доволни от признатите им разходи и инвестиции, което само може да задълбочи проблемите в сектора.
Едно от добрите намерение, които все пак могат да се откроят, е изваждането на държавния ТЕЦ "Марица Изток 2" от енергийния микс. Това ще позволи на дружеството да се стабилизира финансово, продавайки електроенергията си на свободния пазар. Като резултат може да видим и понижение на цените на електроенергията на свободния пазар, които в момента се движат в диапазона от 75-85 лв. за мегават час.
По отношение на шоковото поскъпване на таксата „Задължение към обществото" (от близо 20 лв. на близо 40 лв. за мегаватчас) за бизнеса Стайков посочи, че макар и обосновано това увеличение трябва да стане плавно с определен времеви хоризонт, за да не легне толкова сериозна част от увеличението на тока изцяло и наведнъж върху бизнеса.