Инженерните умения направиха от Япония икономическа суперсила - но в страната спада броят на младите хора, които постъпват в техническите университети, пише NY Times. Университетите наричат тази тенденция "бягство от науката".

Спадът на желаещите да се учат за инженери в Япония става толкова драстичен, че индустрията започна рекламна кампания, за да покаже професията на инженера в благоприятна светлина. Едновременно компаниите тихомълком започват да наемат инженери от чужбина - най-вече от Виетнам и Индия.

След разрушенията на Войната, Япония се възроди благодарение на инженерите си. Спечелила вече статус на икономическа суперсила, страната видя как младите й хора предпочитат все повече да се държат "като американци" - те избират по-добре заплатени сфери като финанси и медицина, или нещо "по-така", например изкуства, вместо по примера на бащите си да навлязат като надничари в света на производствените машини.

Япония не може да каже, че е изненадана от този проблем. Още преди двадесет години дойде първият знак за спадащ интерес на младите хора към инженерните науки. Тогава населението на Япония постигна жизнения стандарт на развитите индустриални държави. След което наблюдава как броят на студентите по физика и в инженерните специалности постоянно спада.

Но едва сега японските компании започват да чувстват ефекта от недостига на квалифицирани работници върху дейността си. Според оценки на едно министерство, в дигиталната индустрия вече не достигат половин милион инженери. "Ловци на мозъци" атакуват инженери в средата на кариерата и искат да ги привлекат за конкуренцията с тлъсти бонуси - нещо невиждано в японския модел на пожизнено наемане на служители.

Проблемът ще се влоши, тъй като в Япония раждаемостта е сред най-ниските в света. Според японски професор по бизнес, в скоро време в Япония ще избухне демографска бомба и никой не взема мерки, за да предотврати това, макар много хора да го виждат.

Засилват се притесненията, че от това ще пострада на първо място глобалната конкурентноспособност на Япония - всяка година Китай създава 400,000 нови инженери и не е далеч времето, когато Япония ще бъде детронирана като най-голямата икономическа сила на Азия.

Мерките, които Япония взема, за да върне в младите хора интереса към техниката и индустрията, са недостатъчни. От 1999 г. досега броят на завършващите инженерни специалности в Япония е спаднал с 10% до 503 хиляди души.

Някои специалисти твърдят, че проблемите могат да се решат с наемане на нови обучени работници от чужбина. Те пропускат обаче, че ксенофобията е вкоренена в японското общество. Бариери създават също така японският език и затворената корпоративна култура. Така че много чужди инженери просто отказват да отиват на Японските острови дори за повече пари.

Най-големият проблем на Япония е склонността към охолен живот. Младите японци са продукти на едно богато общество и са им странни следвоенните трудности, с които се бореха техните родители, баби и дядовци. Младежта на тази страна не вижда нуждата да се заробва с производствени планове и числа, щом може да общува с други хора, да се забавлява и да прави повече пари.

Един от малкото работещи способи да се привлекат младите японци в инженерните програми е по време на тяхното следване освен да се товарят с теория да им се възлагат и конкретни производствени задачи - например производство на оптика за камерите на "Канон". Но дори избралите този по-интересен път се чувстват като "странни птици", тъй като масата от съучениците им тръгват към "по-лесните пари" във финансите и банковото дело.

За студентите в инженерните специалности това носи и добри страни - те са търсена от корпорациите "стока". Например за всеки завършващ специалността електроника има средно 4.5 предложения за работа. "Не трябва да си търсим работа - те ни намират". Дори най-елитните компании, които преди взискателно подбираха сред цвета на университетите, са принудени да променят методите си за наемане на персонал.

Nissan привлича студенти с обещания за бързо повишение във службата и с по-висока заплата. В металургичния отрасъл плюсовете на работата в сектора се рекламират от дългокос китарист, който забива рок парче, викайки "Metal rocks!" В IT сектора отвращението от другите азиатци се преглъща и в компаниите се наемат дори индийци и виетнамци, нещо по-рано немислимо. За десетте водещи специалисти, пристигнали от Индия, във Fujitsu дори са направили отбор по крикет.

Въпреки всичко това, Япония губи на глобалните пазари за привличане на квалифицирани инженери, особено в IT сектора. Правителството е изчислило, че през 2006 г. в страната работят 157,719 чужденци на позиции, изискващи високи умения и квалификация. Преди десетилетие броят им е бил двойно по-нисък. САЩ обаче остават несравнимо напред, привличайки 7.8 милиона квалифицирани работници. Агресивни в наемането на работна сила са също във Великобритания, Сингапур и Южна Корея.

Проучване на икономическото министерство на Япония показва, че 79% от японските компании не възнамеряват да привличат работници от чужбина. Повечето мениджъри продължават да са на мнение, че чужденците няма да могат да се адаптират към япоснкия език и култура. Правителството започна да отделя по 30 млн. долара годишно, за да обучава азиатски студенти на японски език с оглед по-късно да ги привлече на работа. По този начин правителството се надява да промени нагласите на японските фирми към човешките ресурси от чужбина.

Само че вече се чуват гласове, че Япония прави търде малко и твърде късно. Страната има негативна репутация за дискриминация срещу работниците чужденци, със стъклени тавани и слаби гаранции за сигурността на работното място. Инженерите от Индия и други страни предпочитат по-отворените трудови пазари като САЩ.

Позитивна тенденция за Япония е засега успешното откриване от няколко компании на изследователски и развойни центрове в чужбина - в страни с достатъчно инженери като Индия, Тайланд и Малайзия. Освен това специалисти от Южна Корея и Китай се привличат в Япония за временна работа.

Подобен пример дава 27 годишният машинен инженер Хе Ксифен от Технологичния университет в Ксингдао. Тя работи за Altech от две години и половина и казва, че приятелите й завиждат, защото борави с водещи японски технологии и получава три до четири пъти повече, отколкото ако работеше в Китай. Японците първо не знаели как да се държат с чужденците, но бързо намирали верния тон. Говорител на Altech обяснява: "Чуждестранните инженери започват да се приемат. Япония бавно осъзнава, че без тях икономиката й не може да продължи".