Икономиката на Съединените американски щати расте благодарение на силното търсене от десетките милиони нововаксинирани американци. Работодателите обаче не могат да намерят достатъчно служители, пише Reuters.

Алекс Уошът още през януари планира да намере нови служители за своите два ресторанта в щата Масачузетс. Изчисленията му показват, че ще се нуждае от 20 нови готвача, сервитьора, миячи на чинии и други. В някои случаи той удвоява заплатите, но досега е успял да наеме едва петима души. А в повечето случаи кандидатите дори не се появяват на интервютата, казва той.

В същото време американската икономика все още не може да възстанови над 8 млн. работни места, загубени заради пандемията. Федералният резерв посочва, че реалната безработица е по-близо до 10%., далеч над очакваните 5,8%, които правителственият доклад ще покаже днес.

Анализатори изчисляват, че работодателите в САЩ са добавили почти милион нови работни места само през последния месец, но въпросът не е защо наемат толкова много, а защо не наемат повече.

Какви са причините? Списъкът е дълъг, но ето някои от основните:

- Родителите, особено майките, не могат да си позволят да се върнат на работа, тъй като училищата и детските градини все още не работят нормално

- Търсещите работа все още са притеснени от здравните рискове от пандемията, която убива по 700 души в САЩ всеки ден

- Ръстът на пазарите дава възможност на някои от по-възрастните служители да се пенсионират по-рано

- Някои по-млади служители намират работа в по-перспективни сфери, свивайки възможния брой служители за старите индустрии

- Работодателите се оплакват, че повишените помощи за безработица и други правителствени помощи карат безработните да не търсят работа. Над 16 млн. американци все още получават помощи

В крайна сметка заради всички тези фактори 42% от малкия бизнес не може да намери кадри, сочи скорошно изследване.

Икономистите припомнят, че ако работодателите се нуждаят толкова отчаяно от служители, ще трябва да повишат заплатите. Но засега това не се случва. "Пълното изречение е "Не мога да намеря служители на заплатата, която предлагам. Точка", казва главният икономист на ADP Нела Ричардсън. "Могат да намерят служители".

През следващите месеци анализаторите ще следят внимателно как пазарът на труда се променя след най-голямата промяна от Втората световна война насам, когато милиони войници се върнаха у дома, а производството на оръжия секна. Вероятно ще трябва да изчакаме до септември, за да разберем.

Deutsche Bank посочва, че през септември, когато училищата отворят отново, а някои от помощите за безработица бъдат прекратени, част от недостига ще бъде намален.

Не е необичайно за пазара на труда да отнеме време след рецесия, за да се постигне баланс. След кризата от 2008 г. работодателите се оплакваха от висок недостиг на служители и през 2012 г. Но с повишаването на заплатите през следващите години служителите се завърнаха на пазара.

Но някои от служителите, които преди кризата работеха в сектори, които бяха тежко засегнати — като ресторантьорството и търговията на дребно — са сменили изцяло сектора и нямат намерение да се завърнат, казва Бил Спригс, главен икономист в AFL-CIO.