Българската икономика ще се свие с 4% през 2020 година в резултат на пандемията от коронавирус и негативните последствия, произтичащи от нея. Брутният вътрешен продукт (БВП) обаче ще се възстанови през следващата година с 6 на сто.
Това прогнозират от Международния валутен фонд (МВФ) в прегледа на световната икономика през април. В публикуваната предходна прогноза от април от Фонда очакваха икономиката на страната да запише растеж от 3,2 на сто през 2020 година.
От МВФ очакват значително нарастване на безработицата у нас. Експертите очакват тя почти да удвои равнището си от 4,2 на сто през 2019 година до 8 на сто през 2020 година, но след това да се върне на ниво от 4,5 на сто.
В документа се посочва още, че инфлацията през настоящите 12 месеца да се забави от 2,5% до 1%, след като отново да тръгне нагоре и да достигне 1,9% през следващата година. Междувременно по баланса на текущата сметка от Фонда очакват по-остър спад от 4 на сто към БВП през 2019 година до 1,7 на сто към настоящата.
От останалите страни в региона най-засегнати от пандемията ще бъдат икономиките, които са силно зависими от туризма. От МВФ прогнозират, че Гърция може да навлезе в дълбока рецесия със спад от 10% на БВП при равнище от 1,9% за 2019 година. С 9% ще се свие растежът в Хърватия, в която индустрията също допринася за значителна част от генерирания БВП.
В южната ни съседка, която и към момента е на първо място по равнище на безработицата в Европейския съюз (ЕС), от Фонда прогнозират, че тя ще се покачи до 22,3% при ниво от 17,3% през миналата година. След нея с най-висока безработица ще остане Испания с 20,8% за настоящата година при 14,1% за предходната.
Що се отнася до глобалната икономика според прогнозата за следващите 12 месеца тя ще регистрира спад от 3 на сто, а през 2021 година ще се възстанови с 5,8 на сто. За САЩ спадът през тази година ще бъде от 5,9 на сто, а за Еврозоната - от 7,5 на сто при такъв от съответно 9,1 и 8% за Италия и Испания, както и от 7% за Германия. От Фонда очакват БВП на Китай да запише леко показване в рамките на 1,9% през настоящата и до 7,4 % през следващата година.