Жътвата на пшеницата е още в началото си, но производителите вече предвиждат, че добивите ще са по-ниски от очакваното.

На консултативния съвет по зърното миналата седмица анализаторите посочиха, че реколтата тази година ще достигне 4,6 - 4,7 млн. тона. Два дни след като комбайните в Северна България започнаха да прибират зърното обаче, прогнозите на фермерите са за 4,2-4,3 млн. т. , пише Farmer.bg.

Пред медията председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов съобщава, че средните добиви, получени от стопаните в Кнежа, са около 200 и 300 кг за декар, което е доста под полученото през миналата година.

Въпреки снеговете, които паднаха в края на зимата подпочвената влага е недостатъчна, което неизменно ще се отрази на общите добиви.

Подобно е положението и при ечемика и рапицата, чиято жътва почти приключи. Средните добиви от декар при ечемика са около 500-520 лева. Но на този етап браншовиците още не разполагат с обобщени данни за прибраните количества в цялата страна.

Ако световните цени на хлебната пшеница останат по-ниски от миналогодишните, доходите на зърнопроизводителите ще паднат. Миналото лято изкупуването се извършваше на цени от 430-460 лв. за тон.

Голямото предимство беше, че качеството на пшеницата беше изключително високо, затова и износът стартира веднага след жътвата.

Франко пристанище търговията се извършваше за около 540 лв. на тон.

Световните пазари тази пролет реагираха с понижение на цените, което се дължи на очакванията за високи добиви в държавите от Черноморския регион.