Над 55% от офис наемателите в София планират да започнат поетапно връщане на служителите си в офиса до есента, ако ситуацията с коронавируса остане под контрол, показа проучване на консултантската компания за бизнес имоти Cushman & Wakefield Forton. Резултатите са на база информация от компании от различни сектори с общо над 22 000 служители. Допитването е проведено през втората половина на май.
Около 28% от работещите в анкетираните дружества вече са в офиса, а компании, в които са заети 17% от общия брой служители, все още не са планирали дата на връщане. Показателно е, че 71% от служителите ще се върнат към обичайната си работна среда след реорганизация на пространството. Това налага работодатели и собственици на сгради да се погрижат за безопасността на служителите, което често е свързано с дълъг и сложен комплекс от мерки.
Консултантска компания е разработила специално ръководство, която би могло да бъде в помощ на компаниите. В него се дават насоки за процедурата на базата на натрупаната от компанията експертиза до момента.
"Преведохме и адаптирахме това ръководство, защото връщането към работа в офис в условията на продължаваща несигурност е предизвикателство за всеки бизнес. Получаваме много запитвания от наши клиенти относно мерките, които трябва да вземат и смятаме, че това ръководство ще им е от полза", коментира Михаела Лашова, управляващ партньор в Cushman & Wakefield Forton.
Ръководството е базирано на концепцията 6 feet office, която Cushman & Wakefield и неговите партньори разработиха и прилагат както в собствените си офиси, така и в тези на техни клиенти. Тя е разработена така, че да осигури безопасна среда за работа в офиса, като се спазва принципа на 2 метра дистанция. Ръководството включва набор от технически указания за проверка на системите и инсталациите в сградата, мерки за реорганизация на общите части на сградата и на отделните офиси, както и съвети как да се комуникира промяната със служителите.
Концепцията обхваща шест елемента, които са подробно развити в ръководството. Това са: оглед на площите, създаване на ясни и лесни за следване правила, нова организация на движението в закритите пространства, преподреждане на работните места, разяснения за служителите. Според консултантската компания технологиите ще навлизат все по-силно в работния процес, а хибридният начин на работа (от различни работни пространства) ще се наложи като трайна тенденция.