Български държавен служител ще може да бъде изпращан да изпълнява длъжност в институция на ЕС за срок до четири години, предаде БТА.
За периода на изпълняване на длъжността в институция на ЕС той ще запазва служебното си правоотношение и ще продължава да получава месечна заплата в България. След прегласуване депутатите приеха за този срок държавният служител да продължава да получава до една втора от брутната си месечна заплата, но не по-малко от минималната работна заплата за страната. След изтичането на срока на работа в институцията на ЕС, както и в случаите на предсрочно прекратяване, държавният служител ще заема предишната си длъжност в срок до 15 дни, а ако тя е съкратена, ще му се предлага равностойна позиция.
Измененията предвиждат, ако на мястото му е назначен заместник от същата администрация, той да има право след изтичане на срока на заместването да заеме предишната си длъжност. Държавен служител, който е в правоотношение с институция на ЕС, ще може да ползва едногодишен неплатен отпуск. Предвижда се и граждани на държави-членки на ЕС, на държави - страни по споразумението за Европейско икономическо пространство, и на Швейцария, да могат да заемат длъжности в българската държавна администрация при условията и по реда, валидни за българските граждани.
Това не се отнася за позициите на висши държавни служители, както и на длъжности, свързани с изпълнението на функции в отбраната, обществения ред, външната политика, националната сигурност и опазването на държавната тайна. С приетите промени секретарят на община получава статут на висш държавен служител.