С наближаването на месеца на отпуските август, в Европа милиони хора се отправят към плажовете за няколко седмици отпуска, докато американските им колеги ще са щастлива ако успеят да починат 4-5 дни това лято.

Финландия, след Франция, предлага най-щедрите отпуски в Европа. Финландците по закон почиват повече от 6 седмици в годината, се казва в доклад изнесен от Организацията на европейските профсъюзи. САЩ от друга страна, нямат по закон минимален брой дни, които се полагат на работниците за почивка. Според доклада, американските работещи получават два пъти по-малко почивни дни от европейците.

„Съединените щати си имат собствена графа в доклада", споделя директорът на организацията, „тя е в графата нация без-ваканция".

Андрю Уот, икономист от Организацията на европейските профсъюзи е заявил, че докладът не само хвърля светлина върху стремежа на европейските институции да осигурят по-дълго време за почивка и възстановяване на трудовите си ресурси, но и да демонстрира погрешността на твърдението, че Америка има по-голяма производителност.

Канада и Япония, които задължават работодателите в страната да осигурят минимум 10 почивни дни на служителите си, са доста по-не щедри от европейците, които дават до 4 седмици отпуска. На практика обаче в социална Европа фирмите дават още по-дълги отпуски, за да задържат персонала си.

В Съединените щати от друга страна, нископлатените работници и тези на почасова заетост рядко почиват повече от няколко дни в годината. Там по-дългите отпуски са привилегия на високопоставените служители като част от пакета има с възнаграждения и социални придобивки.