Можем да се поуспокоим. Не само ние имаме черни точки пред Брюксел.

Германия окончателно загуби правото да използва 66 млн. евро от фондовете на Европейския съюз, които не е изразходвала в периода от 2000 до 2006 г., съобщи "Дойче веле".

Германия е на първо място в списъка със страни, които не успяват навреме да усвоят всички средства, отпускани от Брюксел. Съгласно правилата на ЕС след 2 г. тези фондове се закриват, а неизразходваните средства се връщат в общия бюджет.

"Дойче веле" припомня, че само през миналата година Германия е получила от Брюксел общо 12,5 млрд. евро, предимно за подпомагане на фермерите и по програми за стимулиране на икономическия ръст и заетостта.

Нашата страна най-вероятно ще връща пари от европейските фондове. Затова ние получавахме многократно предупреждения от Брюксел.

На 25 януари говорителят на Европейската комисия Марк Грей съобщи, че са спрени 120 млн. Евро по няколко проекта от програма ИСПА.

През февруари директорът на дирекция „Разширяване" Майкъл Лий обявява, че спира частично парите по ФАР и прилага списък с 25 спешни мерки.

През март от дирекция „Земеделие и развитие на селските райони обявиха, че са замразени 40 млн. евро по САПАРД.

Българската разплащателна агенция получи една от най-ниските оценки от Брюксел.

Получихме и предупреждение за забавянето на въвеждането на телефон 112, на който ще можем при необходимост за звъним на пожарната, бърза помощ и полицията.

Бяха спрени около 88 млн. евро по програма ФАР заради съмнения в корупция.

Брюксел ни размаха пръст и за проблема с боклука в София, който въпреки бурните дискусии в Столичния общински съвет, остава като цяло нерешен.

Оказва се, че България не може да усвои толкова средства, колкото внася в хазната на Европейския съюз като член на съюза.