Агресивните понижения на лихвените равнища от страна на Федералния Резерв на САЩ не успяха да доведат до по-ниски лихви по ипотеки, следователно са помогнали твърде малко на „очукания" жилищен пазар в САЩ. Това е заявил Бил Грос, главният инвестиционен директор на PIMCO, най-големият в света фонд за търговия с бонове.

От септември до сега Фед намали основната лихва с цели 2.25% процентни пункта и се стигна до сегашните 3%. Обаче този ход на централната банка не е довел до облекчение за ипотечния пазар, казал е Грос в телефонно интервю за Ройтерс. Според инвеститора, спадът в имотния сектор е още в началото си. На въпроса къде се намира икономиката в продължаващата криза в имотния сектор, Грос е посочил, че намира сегашното затягане като първи намек за нещо друго.

Ройтерс коментира, че страховете за рецесия в САЩ са се интензифицирали, тъй като цените на имотите остават под натиск и не се очаква да се стабилизират преди края на годината, а финансовите кредитни условия остават трудни. Все повече икономисти вече не дебатират дали САЩ са в рецесия, а измерват силата на самата рецесия.

„Сега сме 225 базисни пункта надолу, а кривата на лихвата отразява 275, така че това би трябвало да е голямо облекчение за пазара. Но тук идва обезпокоителното - пазарите, на които Фед искаше да повлияе с политиката си, не се промениха", твърди Грос.

За потвърждение, лихвите на ипотеките на Fannie Mae не са се променили от септември, когато централната банка започна да смъква своите лихви и в момента лихвата по 30 - годишна ипотека остава 5.75%. Същото важи и за втория по размер след Fannie ипотечен кредитор в САЩ, Freddie Mac.

Действителната лихва на теглещия кредит се увеличава с още 50 базисни пункта, тъй като се начислява такса за гарантиране и обслужване на кредита, така че днес длъжникът в САЩ е изправен пред лихва от най-малко 6.25%.

Цените на жилищата в САЩ падат, увеличава се броя на преустановените плащания на „вторични" жилищни ипотеки, а десетки от големите кредитни операции към по-неблагонадеждни кредитополучатели са излезли от бизнеса. Средно за САЩ цените на имотите вече са паднали с 7-8%, но Грос очаква общо понижение от 20%. Същата прогноза по-рано през седмицата даде и Марк Санди, главен икономист и съосновател на Economy.com на Moody's.

„20% спад в цената на имотите е сериозна дефлация на активи", казва Грос. „Хората мисловно го сравняват с фондовия пазар, където преди имахме мечи пазари с 30 или 40 процента и заключението им е, че можем да го преживеем".

„Да, но 20% спад в цената на имотите е нещо много по-различно. Това означава дестабилизиране на доверието, свиване на кредита и е много невероятно мечият пазар на акции като японския опит от 90-те и да Депресията от 30-те да бъде избягнат".