Опасенията на икономисти и инвеститори по отношение перспективите за предстояща рецесия в развитите страни през следващата година се засилват. Но много икономически модели не показват скорошна вероятност от такова развитие на ситуацията.

Експерти от UBS Securities са изучили 120 икономически спада в 40 държави през последните 40 години. Целта им е да разберат, как се държат икономиките преди настъпване на рецесия., например, какво става с потребителските разходи, с цената на жилищата, с бланковото кредитиране, вноса, производителността и заетостта.

"Достигнахме до извода, по редица направления поведението на данните за последните четири тримесечия в САЩ, еврозоната и Япония, съвършено не съответстват на нито една от рецесиите, наблюдавани след 1980 година", се посочва в анализа на UBS, цитиран от finmarket.ru.

Например, ръстът на производителността на труда и потребителските разходи като правило се забавят преди началото на рецесия. В САЩ и двата показателя сега се ускоряват. Разходите на американците, с отчитане на инфлацията, са нараснали през октомври с 2,9% в сравнение със същия месец година по-рано. Това е над средния подем на показателя от 2,4% за последните четири години. Темповете на повишение на производителността на труда са едни от най-добрите ва рамките на поления икономически цикъл.

В Япония се отбелязва високо ниво на заетост, а инвестициите в еврозоната се увеличават, което също не е характерно за пред кризисен период.

В тези държави, в които има признаци на възможен спад, за това има конкретни причини. По специално в Италия това е противопоставянето на правителството с органите на Европейския съюз заради бюджета, което изплаши инвеститорите и повиши цена на кредитирането за страната.

Банката на Англия предупреди, че хаотичното оттегляне на бизнеса от Великобритания в случай на излизането на страната от ЕКС без споразумение може да доведе до спад на БВП през 2019 година.

Икономистите на инвестиционната банка J.P.Morgan са направили аналогични на UBS изводи по отношение перспективите за растежа на световната икономика.

Те са създали няколко системи за ранно предупреждение за задаваща се рецесия. Едната от тях, която отчита само статистически показатели, оценява вероятността от спад в САЩ през следващите 12 месеца на 21% - по ниско ниво от това, констатирано през 2016 година. Индикаторът, в чийто разчети е включено поведението на финансовия пазар (изменения в котировките на акциите и доходността на дългосрочните държавни облигации) прогнозира вероятност от рецесия на ниво 36%.

Както отбеляза главният икономист на J.P.Morgan Брюс Касмен в интервю за The Wall Street Journal, има висок риск за рецесия в перспективата на 3-4 години, н в следващата година вероятност за такова развитие на ситуацията е ниска.