Основния лихвен процент, който БНБ само обявява на базата на резултатите от сделките на междубанковия пазар, продължава стръмно да се повишава. За февруари той е 1.82% докато за януари нивото му бе 1.42% годишно.

Това увеличение с 0.4 процентни пункта представлява ръст от повече от 28% само за месец. От септември 2022-а - това е последния месец, когато ОЛП бе 0.00%, до сега, ОЛП се е повишил с 1.82 процентни пункта.

Причината за последното увеличение, както и за предишните, е ръстът на цените, по които се сключват сделките на междубанковия пазар. От публикуваната на страницата на БНБ информация се вижда, че през януари 2022-а на него е имало над 100 сделки за близо от 4 млрд. лева, които са се сключвали при доходност между 1.79% до 1.85 процента.

Тези доходности всеки ден формират лихвата Леониа Плюс, на базата на която по определена, публично обявена методика БНБ изчислява и обявява Основния лихвен процент за всеки следващ месец.

Важно е да се знае, че поради спецификата на Валутния борд, БНБ не може да влияе на обемите и цените по които се сключват сделките на междубанковия пазар. Това на свой ред не позволява на централната банка да влияе на равнищата на Леония Плюс, което я превръща единствено в регистратор на нивата на ОЛП за всеки следващ месец.

На кого се отразява увеличението на ОЛП? За редовните кредитополучатели движението на този лихвен индекс няма никакво значение. Доколкото той не е включен във формирането на базовите лихвени коефициенти на банките.

За нередовните длъжници на кредитните институции, които са формирали наказателните си лихви на базата на ОЛП обаче един такъв ръст създава допълнителни главоболия. Същото важи и за лицата с просрочени задължения към данъчните власти , както и с такива по съдебно присъдени плащания.

Как ще се развива ситуацията с ОЛП през следващите месеци? Дали ръста на основната лихва ще продължи с досегашните темпове или ще се успокои, зависи от много фактори, в това число и равнището на свръхрезервите на банките в БНБ.