Свободата се простира дотам, където започва свободата на другия, гласи популярна мисъл. С швейцарския референдум обаче Европа се почувства засегната от свободния избор на Берн.

Брюксел предупреди, че достъпът на Швейцария до единния европейски пазар на стоки и услуги е застрашен, след като гражданите на страната гласуваха за въвеждане на квоти за имигранти от ЕС на референдум, пише Financial Times.

„Ние уважаваме демократичния избор на швейцарския народ. Но четирите фундаментални свободи- свободно придвижване на хора, стоки, капитали и услуги са неделими. Не може да съществува единен пазар с пробойни", заяви вицепрезидентът на ЕК Вивиан Рединг.

Вчера Швейцария подкрепи ограничаването на имиграцията, включително и на тази от ЕС, след като по вече официални данни 50,3% от гласувалите на референдума се обявиха „за" мерките против притока на чужденци, а 49,7% - против.

Въпреки крехката разлика дясната националистическа Швейцарска народна партия триумфира, а лидерът й Тони Брунер призова управляващите да се замислят над тези резултати. Министърът на правосъдието е заявил, че правителството ще приложи веднага тези резултати.

От Европейската комисия обаче са заявили, че референдумът и по-нататъшното развитие на отношенията с Швейцария ще бъдат обсъдени. От там изразяват съжаление от резултатите от гласуването.

Гръцкото председателство на ЕС също коментира новината. Припомнено бе, че квотите за чужди имигранти противоречат на основния принцип на ЕС за свободно движение на хора.

Германският министър на финансите Волганг Шойбле е заявил, че този референум ще създаде много проблеми на страната.

Швейцарският президент и външен министър Дидие Буркалтер планира визити в редица държави от ЕС, за да дискутира с колегите си референдума. Първото му посещение ще е в Германия. Той обаче заяви и че решението е взето от хората и не може да се очаква политиците да им налагат позициите си.