Едва месец престояват на пазара ¼ от жилищата за продажба, преди да открият своите купувачи. Бързите сделки са основната тенденция, която се очерта през лятото на 2013 година, сочи анализът на АДРЕС Недвижими имоти. Приблизително такъв дял заемат и имотите, продадени за 1 до 3 месеца след излизането си на пазара - около 21%. Само 10% от сделките се сключват с имоти, престояли година или повече, преди да се стигне до сделка за тях.

„Продължителният престой на даден имот обикновено е резултат от липсата на готовност у продавача да отстъпи в цената, съобразявайки се с пазарната ситуация", коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на АДРЕС. „Дългият престой обаче може да се превърне в проблем - когато купувачите виждат, че даден имот стои продължително на пазара, често започват да смятат, че с това жилище съществува някакъв проблем. Затова, ако искаме да продадем апартамента си, трябва да предложим разумна цена и да сме готови на преговори. В по-голямата част от случаите важи правилото - или продаваш бързо, в рамките на 1 до 3 месеца, или не продаваш изобщо", допълва Павлов.

По думите му, жилищният пазар в момента е активен, именно защото много продавачи вече са добре ориентирани в ситуацията и повечето предлагани имоти са на разумни цени. Купувачите, от своя страна, вече виждат тенденцията на покачване на нивата и бързат да сключат изгодна сделка сега.

По данни на АДРЕС се наблюдава ръст на цените в София и още 4 града в страната. Макар и в рамките на около 1%, това е първото повишение в нивата в по-голям брой градове от началото на кризата през 2009 г. досега. Градовете, в които от АДРЕС отчитат покачване на нивата през периода юни-август, са София, Благоевград, Добрич, Пловдив, Стара Загора.

Продължава и подобряването на баланса между очакванията на продавачи и купувачи, посочват още от АДРЕС. Двете страни излизат на пазара с по-реалистични нагласи отколкото преди няколко години и се допитват в по-голяма степен до консултантите в бранша. Това е и една от причините за динамичните сделки в отминаващия летен сезон. Отстъпките вече не са определящ за пазара фактор - 1/3 от компромисите в цената през лятото са били до 2000 евро. Относително значим дял заемат сделките без отстъпка - те представляват 23% от всички. Около 20% от договорените понижения в цената са от 2000 до 5000 евро.

„Около 70% от сделките през периода са закупени със собствени средства, като за останалата 1/3 от продадените жилища са изтеглени различни по размер кредити", коментира Калоян Богданов, маркетинг мениджър на АДРЕС. „Най-популярният имот на пазара остава двустайният апартамент за около 40 000 - 45 000 евро в комуникативен район. Наличието на добър транспорт, близостта до метро станция за имотите в столицата, детските градини, болниците и магазините са сред основните притегателни за интереса на купувачите сили. По-голямата част от търсещите жилище държат и на екстри като южно изложение, среден етаж и добро разпределение", добавя Богданов.

Столичните квартали, в които са сключени най-много сделки през летните месеци, са Младост, Люлин, Дружба, Манастирски ливади, Овча купел. В тези райони активността през лятото на 2013 г. е с около 20% по-голяма спрямо останалите части на града. Причината, според АДРЕС, е в растящия потенциал на тези райони заради подобряването на цялостната им инфраструктура.

Водеща причина за покупка остава нуждата от място за живеене - 83% от купувачите са пристъпили към сделка с тази цел, сочи анализът на АДРЕС. Имот с цел инвестиция придобиват 10% от купувачите през лятото. Нуждата от пари е основната причина за продажба през сезона - 1/5 от продавачите пристъпват към сделка поради финансови затруднения. Излизането от инвестиция е причина за 14% от продавачите, а около 18% продават имота си и се възползват от все още ниските цени, за да купят друго жилище, посочват още от АДРЕС.

Традиционно за края на лятото и началото на есента на пазара на наеми в столицата се отчита активизиране. Според данните на компанията, 17% е ръстът в броя на сделките за наем само през август. Очакванията са тенденцията да се засили допълнително през първия есенен месец. Причината обичайно е приливът на студенти в София за новата академична година. Средната месечна цена, която по-голямата от наемодателите отделят, е между 350 и 450 лева. Техният интерес също е насочен към двустайни жилища в комуникативни райони. По-голямата част от новодошлите студенти търсят в районите, в които се намират учебните им заведения - Студентски град, Витоша, Дианабад, Овча купел, отбелязват от АДРЕС.

Прогнозата на компанията до края на годината е за динамичен пазар, подпомогнат от активността на банките. Цените ще се задържат стабилни, като ще продължи много плавното покачване в нивата на по-качествените имоти. Ключов за купувачите фактор ще продължи да бъде добрата комуникативност на района и транспортната инфраструктура, коментират още от АДРЕС.