Цените на петрола съвсем слабо се покачват в петък, след като паднаха с над 2% през предходната сесия.

Сортът Brent загуби 5,1% от стойността си тази седмица и може да завърши седмицата с най-голям спад от 19 март.

Натискът върху пазара продължава да се упражнява от нарастващи страхове за увеличаване на иранския добив. Те са предизвикани от , положителните новини за връщането на Вашингтон и Техеран към Съвместния цялостен план за действие по иранската ядрена програма.

Президентът на Ислямска република Хасан Рухани заяви вчера, че на преговорите във Виена е постигнато споразумение за отмяна на основните санкции срещу страната, включително върху петролната и финансовата сфера.

"Пазарът на петрол ще продължи да бъде под натиск, докато ситуацията около Иран най-накрая се изясни", каза Даниел Хайнс, главен анализатор по суровините в Australia & New Zealand Banking Group. Експертът смята, че допълнителните доставки на ирански петрол няма да създадат излишък на пазара и цените ще възобновят своя ръст.

Цената на юлските фючърси за петрол марка Brent на лондонската борса ICE Futures към 9,15 часа българско време в петък е 65,17 долара за барел, което е с 0,06 долара повече от края на предходната сесия. В резултат на търговията в четвъртък тези договори поевтиняха с 1,55 долара (2,3%) - до 65,11 долара за барел - минимум от 13 април.

Юлските фючърси за американския еталон WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) към същия момент е 62,15 долара за барел, с 0,21 долара по-скъпо от крайната цена на предходната сесия. Ден по-рано стойността на тези контракти падна с 1,41 долара (2,2%) - до 61,94 долара за барел.

Спад в цените на петрола е подхранван и заради нарастващите опасения на икономистите от нарастващата инфлация, което може да принуди Федералния резерв на САЩ да започне да затяга паричната политика по-рано от планираното, пише Bloomberg.

Цените на петрола обаче в момента са с повече от 25% по-високи от тези в началото на тази година, отразявайки очакванията за повишено търсене на енергийни ресурси в САЩ, Китай и няколко европейски страни, където ситуацията с пандемията на COVID-19 се подобри значително през последните месеци.