Цените на петрола спадат в петък на фона на запазващата се висока честота на заразените с COVID-19 в световен мащаб и опасенията от затягането на ограничителните мерки.

Въпреки това петролният пазар завършва на положителна територия за седма поредна седмица благодарение на надеждите за скорошно приемане на нов стимулационен пакет в Съединените щати. Той, според експертите, може да подпомогне търсенето на петрол в краткосрочен план - преди масовото въвеждане на ваксини срещу коронавируса.

Цената на февруарските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures днес сутринта (9:25 часа българско време) е 51,27 долара за барел, което е с 0,23 долара под цената в края на предходната сесия. В четвъртък тези договори поскъпнаха с 0,42 долара (0,8%) - до 51,5 долара за барел, максимум от 3 март.

Януарските фючърси за американския суров петрол WTI електронна търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) към същия момент се търгуват по 48,2 долара за барел, което е с 0,16 долара под вчерашното ниво. В четвъртък тези фючърсите поскъпнаха с 0,54 долара (1,1%) - до 48,36 долара за барел, което е най-високата им стойност от 26 февруари.

"Наблюдавахме почти непрекъснато покачване на цените на петрола през последните няколко седмици, когато започва разпространението на ваксини, запасите от петрол намаляват, търсенето в Азия остава силно и слабият долар подкрепя всички стокови пазари", каза Едуард Моя, главен пазарен анализатор в Oanda.

"Ако американският конгрес успее да приеме антикризисния пакет тази седмица, WTI може да скочи до 50 долара за барел," каза той.

Американските законодатели се опитват да разрешат оставащите спорни въпроси по отношение на нов пакет от мерки за подпомагане на икономиката, който ще възлезе на почти 900 милиарда долара, съобщи Bloomberg.

Според източници от агенцията пакетът включва изплащане на 600 долара на физически лица, допълнителни 300 долара на седмица за обезщетения за безработица и помощ за малкия бизнес и авиокомпаниите.