Цените на петрола растат в хода на търговията във вторник. Тенденцията се определя от отслабването на долара и съкращаването на добива в ОПЕК и страните производителки извън картела.

Днес сутринта фючърсите за сорта Brent поскъпнаха с 0,53 процента до $55,52 за барел.

В същото време американският еталон WTI се търгува малко над $53 за барел, с около 45% повече от края на вчерашната сесия.

Подкрепа за петролните котировки оказва отслабването на американския долар, чийто индекс се понижи заради опасенията ни инвеститорите за възможните последствия от протекционистката политика на новия президент Доналд Тръмп.

В същата посока действат новините за съкращаването на долива в рамките на петролния пакт. Производителите вече намалиха предлагането на пазара с 1,5 милиона барела на денонощие. Това съобщиха енергийните министри на страните от ОПЕК и не влизащите в картела държави на заседанието на комитета по мониторинг за спазване споразумението за намаляването на добива.

Министърът на петрола на Ирак Джабар ал Лаиби каза, че повечето големи световни компании, разработващи находища в страната, също ще съкратят долива в рамките на петролния пакт. Той заяви, че е доволен от хода на реализацията на споразумението и се надява цените на петрола да се вдигнат до диапазона 60-65 долара за барел, посочва Reuters.

По данни на Bernstein Energy, световните запаси от суровината са се намалили в годишно изражение с 24 млн. барел - до 5,7 милиарда барела през четвъртото тримесечие на 2016 година. И това е най-голямото намаляване на запасите от същия период 2013 година.

През миналата седмица броят на действащите сондажи в САЩ е нараснал до максимално от четири години ниво. Сега обемът на производството в страната се доближава до този от края на 2014 г., когато това бе една от причините за срива на цените.

Но анализатори отбелязват, че последствията от увеличаването на добива в САЩ няма да окаже веднага въздействие на пазари и петролните котировки.