Цените на петрола във вторник спадат след повишаването им през предишните осем търговски сесии поред. Те отбелязаха най-дългото рали за ръст на пазара от седем години насам.

Августовските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures днес сутринта се понижиха с 28 цента - до $49,4 за барел. При закриването на пазара в понеделник цената им се бе повишила с 91 цента (1,87%) - до $49,68 за барел.

Цената на американския еталон WTI с доставка август на електронните търгове на нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време спадна с 24 цента - до $46,83 за барел. Контрактите вчера поскъпнаха с $1,03 (2,24%) - до $47,07 за барел.

Суровината поевтиня с повече от14% през първото полугодие заради опасенията, че усилията на участниците в пакта ОПЕК+ за съкращаване на добива няма да възстановят баланса между търсенето и предлагането. И то главно заради запазващите се големи обеми на запасите и повишаването на добива в САЩ, отбелязва MarketWatch.

Но в миналия петък, компанията за услуги в сектора Baker Hughes съобщи за първото от 24 седмица намаляване на действащите сондажни съоръжения в САЩ. Заедно с това енергийното министерство отчете съкращаване на добива в страната със 100 хиляди барела на денонощие.

Анкета на Bloomberg сред петролни и корабни компании, брокери свидетелства за повишаване на производството в страните членки на ОПЕК през юни с 260 хил. барела на денонощие. То се дължи главно на Либия и Нигерия, които са освободени от задължения по отношение пакта за съкращаване на добива.