Наскоро лидерът на сунитската бунтовническа групировка Ал Каида в Ирак и няколко от неговите лейтенанти са заминали за Афганистан.

Групировката по принцип праща нови попълнения от Ирак към Афганистан, като в обратна посока тече поток от пари спечелени от производството и продажбата на хероин.

През последния месец бойците на Ал Каида понасят тежки поражения в Ирак, където възстановяването на държавността се осъществява все по-успешно, макар и бавно.

Въпреки това американският президент Джордж Буш заяви, че за сега няма планове за скорошно изтегляне на военният контингент, който САЩ поддържа в Ирак.

Но в Афганистан нещата стоят съвсем различно. Там спецификата на разделението на племената и сложните отношения на вождовете с централната власт, правят много по-трудно изграждането на функционираща и контролираща територията на страната държавна машина.

През юни насилието в Афганистан е достигна най-високото си ниво от началото на операцията през 2001 г. досега, като само през юли са убити над 260 цивилни граждани, според Агенцията за координиране на помощите за Афганистан (АКБАР), сдружение на 100 международни и местни хуманитарни служби.

Броят на бунтовническите атаки в Афганистан е бил по-голям през юни, отколкото през който и да е друг месец, откакто водената от САЩ международна коалиция свали от власт режима на талибаните.

Повечето от жертвите сред цивилното население се дължат на бунтовнически нападения и най-вече на зачестилите самоубийствени атаки в населени места.

Нарасналият брой въздушни атаки на международните сили обаче също е допринесъл за увеличаване на убитите цивилни.

Ексалирането на насилието е довело до затваряне на много училища и здравни служби, затруднило е хуманитарни проекти и е увеличило значително броя на вътрешните миграции.

Опиумът и хероинът и през 2008г. ще продължат да финансират бунта на талибаните с над 100 милиона долара "такси", удържани от фермерите, главно в южната част на страната, където се отглежда 78% от мака.

ООН очаква се през 2008 г. опиумен мак да се отглежда върху площ от 192 000 хектара.

В същото време в Ирак международните сили изглежда печелят войната. Американският контингент не е губил толкова малко хора, колкото през този юли, когато са били убити 11 войници, в сравнение със 137 през същия месец на 2004 г.

Според изследване на броя на иракските жертви, изчислени по данните публикувани в американския и иракския печат, убитите цивилни иракчани през юли са 302-ма.

Убитите за същия период представители на иракските сили за сигурност са се увеличили до 91, което отразява нарастващото участие на иракските армия и полиция в сраженията.

За операцията за прогонване на "Ал Каида" от североизточната провинция Диала са мобилизирани 50 хил. иракски войници и полицаи.

Според местните власти при продължаващата и в момента операция са били арестувани 45 предполагаеми терористи, освободени са шестима отвлечени и са унищожени 25 оръжейни скривалища, а американските войски се намесват единствено като подкрепление.

Тези резултати са плод както на засиленото присъствие на американски войски в Багдад, така и на племенните милиции за самоотбрана срещу Ал Каида.

Броят на ежедневните нападения в последните месеци е спаднал средно до 25-30, срещу 160-170 преди повече от година, според последния доклад пред Конгреса на командващия американските войски в Ирак генерал Дейвид Петреъс.

Въпреки това, според същия доклад, Ирак остава в центъра на усилията на терористите и това може би е само затишие пред буря.