Приходите от нефт и газ на развиващите се страни могат да паднат до най-ниските си нива за повече от две десетилетия, ако настоящите условия на енергийния пазар се запазят. За това предупредиха Международната енергийна агенция (МЕА) и ОПЕК в съвместно изявление. Подобни изявления по принцип не се наблюдават често, пишат авторите на CNBC.

Изпълнителният директор на МЕA Фатих Бирол и генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо изразиха "дълбока загриженост" относно пандемията на коронавирус, предупреждавайки, че тя може да има "потенциално далечни икономически и социални последици".

Бирол и Баркиндо заявиха, че очакват развиващите се страни да регистрират с от 50% до 85% по-ниски доходи от нефт и газ през 2020 година.

Петролът опитва да се възстанови след ценови срив под $30 за барел

Петролът опитва да се възстанови след ценови срив под $30 за барел

Сутринта Brent се търгува по $30,85, а WTI - по $29,94 за барел

Сортът Brent се търгуваше на $29,91 във вторник сутринта, което беше с около 0.7% по-малко, докато WTI се застоя на 28,98 долара, надхвърляйки 1% растеж.

Цените на петрола се понижиха с 10% през предходната сесия, тъй като коронавирусът продължава да се разпространява по целия свят, както и предвид продължаващата ценова война между лидера в ОПЕК - Саудитска Арабия, и лидера извън ОПЕК - Русия.

Суровите фючърси са намалели наполовина след върховите позиции през януари.

Исторически спад: Търсенето на петрол върви към най-драматичното си свиване досега

Исторически спад: Търсенето на петрол върви към най-драматичното си свиване досега

Анализатори смятат, че намалението в доставките може да е рекордно през 2020-а

Стабилност на пазара

В понеделник държавният петролен гигант на Саудитска Арабия Saudi Aramco заяви, че вероятно ще продължи с планирано увеличение на добива на петрол от април до май. Компанията определи цената на петрола от 30 долара за барел като "много удобна".

Русия, която отказа да се подпише на предложението на ОПЕК за по-дълбоки съкращения на производството по-рано този месец, твърди, че може да издържи на по-ниските цени на петрола в продължение на десетилетие.

И Бирол, и Баркиндо не се обърнаха конкретно към Русия в съвместното си изявление, но и двете страни "подчертаха важността на стабилността на пазара, тъй като ефектите от изключителната нестабилност се усещат от производителите".

И двамата се съгласиха да "останат в тесен контакт по въпроса" и да продължат редовните си консултации относно развитието на пазара на петрол.

МЕА, която съветва индустриализираните държави по енергийни въпроси, преди време предупреди, че дългогодишните съюзници на фактическия лидер на ОПЕК Саудитска Арабия могат да понесат най-лоши удар от резкия спад на цените на петрола.

Миналата седмица Бирол заяви пред CNBC, че страни като Ирак, Алжир и Нигерия - всичките в ОПЕК - са в "много, много трудно положение" и ще се нуждаят от подкрепа от останалия свят.

Ирак, вторият по големина производител на ОПЕК, се смята за особено изложен на рискове от ценовата война, тъй като има една от най-слабо диверсифицираните икономики от групата производители, въпреки сравнително ниските производствени разходи.

Saudi Aramco отчете 20% спад на печалбата си

Най-скъпата компания в света отчете 20% спад на печалбата си

През 2019 година