Австралия е съвсем близо до това да се "окичи" с короната за най-дълъг период на икономически растеж. Въпросът е само дали на държавата няма прекалено много да й дотежи този успех. Има предпоставки за такива опасения.

Подемът на страната е налице на фона на нарастващия брой на населението и сериозния обем на износа за Китай. Все по-трудно обаче става за властта в Австралия да стимулира продуктивността. Това от своя страна е причина за застоя в нивото на стандарта на живот там.

Успоредно с това в условията на рекордно ниски лихви се "надува" имотен балон, а дългът на домакинствата в сектора е достигнал нива, които застрашават финансовата стабилност.

В тази ситуация правителството е подложено на сериозен натиск заради очакванията Австралия да загуби кредитния си рейтинг ААА през май заради нарастващия бюджетен дефицит, пише Bloomberg.

За последно австралийската икономика е била в рецесия през 1991 година. По дефиниция това означава, че тогава страната е отчела спад на брутния вътрешен продукт (БВП) две последователни тримесечия.

До голяма степен за този успех значение има развитието на Китай. То помогна износът на суровини от Австралия да достигне рекордни нива. Подемът на икономиката след финансовата криза обаче далеч не беше впечатляващ.

"Няма друга държава на Земята освен Австралия, която да е имала по-голяма полза от бързия растеж и индустриализация на Китай през последните 3 десетилетия", коментира Саул Еслек, който е независим икономист в страната.

"След бумът в минната индустрия емиграцията помага на страната да избягва рецесията статистически. Тя обаче създава други проблеми, като прекаленото поскъпване на имотите и нарастването на дълга на домакинствата", допълва той.