Поради изчерпване на бюджета от Програмата за развитие селските райони инвестиционни проекти на малки и средни фирми за близо 230 млн. лв. няма да бъдат подпомогнати до края на 2013 г. и вероятно ще останат за следващия програмен период.

Това каза зам. директорът на фонд „Земеделие" Атидже Алиева-Вели пред транснационалната конференция „AGRO-START", която се проведе в рамките на Българския икономически форум, съобщава Farmer.bg.

След като в началото на 2013 г. беше направено така нареченото наддоговаряне на съществуващкия бюджет, се установи, че фирмите могат да разчитат допълнително на 230 млн. лв. - субсидии, които стопаните не можаха да усвоят през седемте години на действието на програмата, основно поради липса на предварително финансиране за проектите си.

Средствата от наддоговарянето бяха разпределени по две мерките на програмата - за микропредпирятия и разнообразяване към неземеделски дейности, а също и за модернизация на стопанствата.

Интересът към тези мерки беше огромен, особено с проектите за селски туризъм, соларни панели и други възобновяеми източници. Затова и депозираните проекти са за над 460 млн. лв. при остатъчен ресурс от 230 млн. лв.

В периода от 2007 г. до септември 2013 г. сключените договори по трите мерки са надхвърлили 1 млрд. лева. Половината от средствата, или 514 мнл. лв., са насочени за подкрепа на предприятия от преработващата промишленост по мярка 123.

Статистиката сочи, че разпределението на средствата по четирите мерки е неравномерно, като най-много са договорените средства в областите Пловдив и Добрич, а най-малко в Кюстендил и Кърджали.

Въпреки опитите програмата да се популяризира сред по-голяма част от малкия бизнес, данните на агенцията за малки и средни предприятия показва, че по-малко от 1% от предприятията са се възползвали от финансирането по програмата за селските райони.

Този проблем се отнася и до останалите сектори на икономиката. Общата картина показва, че към 2011 г. финансирането по всички европейски фондове е обхванало едва 6% от малките и средни фирми . Обнадеждаващ е фактът, че към настоящия момент ситуацията в страната се е променила към по-добро, поясни още Алиева-Вели.

Очакванията са с приключването на първия програмен период по ПРСР да бъдат подпомогнати около 1600 малки и средни предприятия. Според одобрените 5-годишни бизнес планове общият брой работни места, които се очаква да бъдат открити е приблизително 23 хиляди.

През новия програмен период до 2020 г. се предвижда мерките за финансиране на малкия бизнес да бъдат разширени, като се даде приоритет на създаването на повече работни места и инвестициите в по-изостаналите в икономически план региони.