Целта на германската инициатива е да се избегне радикалния подход на Еврокомисията по проблема, като едновременно с това се повиши независимостта на подразделенията, експлоатиращи разпределителните мрежи, от доставчиците на електроенергия и газ.
Германия е против плановете на ЕК за принудителна продажба на разпределителните мрежи или за техния мениджмънт от независима доверена управляваща компания. Признава се необходимостта от повече конкуренция в сектора. Обаче ако енергийните концерни изхождат от това, че трябва да се разделят със своите мрежи, може да се стигне до пълното спиране на всички инвестиции.
Правителството на ФРГ се надява на подкрепата на много страни от Евросъюза (сред тях е и България) и по този начин да остави Европейската комисия в изолация. Държавният секретар Йоахим Вюрмелинг твърди, че за немската кауза са спечелени повече от половината от страните на Евросъюза. Конкретните предложения ще бъдат внесени „веднага след коледните празници".
Правителствен източник е съобщил, че може да се формира някакво държавно ведомство, което да състави единен план за мрежите в цяла Германия. Този план за развитие на мрежите ще определи необходимите инвестиции, а концерните ще трябва да ги осъществяват.
Ако концерните откажат, ще може да се обявява публична поръчка. Освен това правителството на ФРГ ще продължи да оказва подкрепа на новаците на пазара със законодателството, гарантирайки им приоритетен достъп до онези региони, в които има проблеми с енергоснабдяването. По данни на Handelsblatt тези предложения са съгласувани с големите концерни. Концерните са съгласни, но при едно условие: ако им бъде разрешено да включат в таксите си и разходите за инвестиции по указание на държавното ведомство.
В понеделник и Франция изтъкна намерението си да предложи собствен модел за общата енергетика на Съюза. Все още не е ясно какво е отношението й към германското предложение. Но в борбата срещу плановете на Брюксел, Франция е най-големият и естествен съюзник на Германия. Другите, изказали се против либерализацията, са Австрия, Люксембург, България, Словакия и Кипър.
В същото време на страната на Еврокомисията по този въпрос са Великобритания, Холандия, Дания, Швеция, Италия, Испания и Чехия. Еврокомисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс заявява, че има подкрепата на определящ брой страни-членки, остават да се убедят още няколко. Пиебалгс е изразил готовност да обсъди всички алтернативни предложения.
Еврокомисията се надява, че още през юни ще бъде достигнато принципно съгласие на страните от ЕС за по-нататъшната либерализация на енергийните пазари, а в края на 2008 г. ще завърши процеса на законодателното му оформяне.
Едновременно с това във Великобритания енергийните компании се обвиняват, че експлоатират най-бедните слоеве на обществото. Според Energywatch, някои хора не могат да се възползват от ниските тарифи, защото нямат сметки в банки и така им се налага да плащат средно по 195 паунда по-високи сметки годишно.
Става дума за заплащания по типа „базови сметки" и след това изравняване - но тази по-изгодна система е достъпна на първо място за тези с онлайн достъп и възможност за обслужване на банково гише, а е ясно, че най-слабите социално нямат такива „екстри".
Това даде основание на медия като BBC да озаглави свой материал „Енергийните компании експлоатират бедните". Изпълнителният директор на надзорния орган Energywatch изтъква, че експлоатирането на бедните без достъп до системата за улеснено плащане е „морална поквара".
Oбещаното на Money.bg становище от Министерството на икономиката и енергетиката, обясняващо с какво България, или хората които плащат сметки в България, ще спечелят от запазването на монопола на енергийните компании, бе за пореден път отложено. Сега - за петък, когато МИЕ ще даде пресконференция.
Селянина
на 05.12.2007 в 16:32:57 #2Браво на германците и французите винаги са били умни.За либерализация говорят само хора които или имат личен интерес от това или са пълни неграмотници в сферата на енергетиката.Раздробяването на фирмите ще доведе до още по високи цени и никакви инвестиции в прносните и разпределителните мрежи което в крайна сметка ще доведе до липса на електричество.Това съм учил 9години и работя вече 16години.Бъдете уверени в това което ви казвам
Abadbobata
на 05.12.2007 в 13:56:04 #1Осети енергийните монополисти колко са мощни щом излизат на нож с ЕК.