Скъпотия, безработица, безпаричие - тези три думи са достатъчни, за да се опишат делничните тегоби на гърците. Но както изглежда, немотията има и едно предимство - рязък спад на разводите заради скъпите такси.

Поради това, че покрай драконовските мерки за икономии на правителството доходите са спаднали миналата година с до 30 процента, повечето гърци трябва на свой ред да икономисват неимоверно, за да се справят със ситуацията. Но както изглежда - кризата има и предимството да задържа редица семейства заедно, щом броят на разводите, нараснал значително през последната година, сега отбелязва рязък спад.

Храната се превръща в лукс

По официални данни в Атина от 2010-та насам е регистрирано намаление на разводите с 25 процента. И дори бракът да се е разпаднал, партньорите в наши дни остават по-често заедно - тъй като искат да си спестят произтичащите от развода разходи за поддържането на отделни домакинства.

"Това, което в момента се случва в Гърция, е подобно на сърдечна операция без машината сърце-бял дроб" - обобщава Мартин Кнап, ръководител на германско-гръцката индустриална и търговска камара в Атина. А както показва допитване на атинския икономически университет - гърците действително са се променили покрай кризата: 83 процента от запитаните казват, че при ежедневните си покупки посягат все по-често към по-евтините стоки и са се отказали от придобиването на по-големи вещи. В супермаркетите скъпите био-продукти залежават по лавиците. Спадът в стокооборота е 20 процента.

Данните сочат още, че всеки трети грък ходи по-рядко на фризьор, 50 процента са прекратили посещенията в ресторанти. Четирима от десет гърци пестят - по техните собствени думи - от покупките на основни хранителни продукти. В което няма нищо чудно, щом все повече семейства изпитват на гърба си нарастващата безработица - само през март са били закрити 23 000 работни места!

И сватбите стават все по-скромни

Гърците вече не мислят изобщо и за покупката на нова кола. При автомобилите спадът в сравнение с 2009-та година е над 50 процента. И докато продавачите в автосалоните скучаят, продажбата на велосипеди процъфтява. В Солун браншът регистрира 50 процента ръст. А и високите цени на бензина, които в резултат на данъчните увеличения за една година са стигнали от 1,20 евро до 1,80, карат мнозина гърци да се въздържат от карането на кола и да се насочат към обществения транспорт.

Всъщност - както се оказва - гърците пестят не само при разводите, но и при сватбите: все повече двойки се отказват от пищните църковни тържества, ограничавайки се със скромна венчавка в гражданското.