Европейският съюз трябва да намали зависимостта си от руския петрол и газ като намали потреблението на енергия и разработи алтернативни източници на доставки, казва Траян Басеску, румънския президент, цитиран от The Financial Times.

В интервю за бизнес медията, Басеску е призовал ЕС да се освободи от руския политически натиск. Той е заявил: „В дългосрочен план да има единствен енергиен доставчик противоречи на европейската концепция за пазарна икономика. Трябва да имаме конкуренция. Дори това да изисква скъпи инвестиции, трябва да създадем условия за конкуренция, защото (това) ще даде свобода на нашите решения".

Басеску е изразил силна подкрепа за проекта за тръбопровода Набуко, който ще доставя газ от Каспийско море за Централна Европа през Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия. Освен това той е призовал за обща европейска енергийна политика. „Когато европейска страна преживява трудност, трудности имат всички европейски държави. Затова силно насърчаваме идеята за една енергийна политика".

Басеску бе избран на президентския пост през 2004. Преди това той е бил капитан на нефтен танкер, а после кмет на Букурещ. В цитираното интервю той е сравнил Газпром с Червената армия, но с усмивка не е желал да продължава темата. За него влизането на Румъния и България в ЕС е източник на гордост: „Сега румънците чувстват, че са излезли от сивата зона. Те се чувстват част от западния свят".

Румънският президент е отхвърлил опасенията, че стремежът на Румъния към реформи и в частност за борба с корупцията може да отслабне след приемането. Освен това Басеску е успокоил, че постоянните му търкания с премиера от управляващата коалиция Калин Таричиану не могат да попречат на страната.

Обаче Басеску е казал, че е негово задължение да направи противоречията си с Таричиану обществено достояние и за пореден път е призовал към предсрочни парламентарни избори. Според социологическите изследвания неговата Демократическа партия ще се облагодетелства от подобен развой на събитията.

Скандалът между двамата политици в Румъния последно бе раздухан от случая с бизнесмена Дину Патрициу, който е близък приятел на премиера, но в момента е разследван за данъчни измами и манипулации на фондовия пазар. Таричиану е обвиняван, че се опитва да се намеси в съдебното производство в полза на Патрициу.

Румънският президент е казал за Financial Times, че обвиненията към Румъния, че е дала сила на крайната десница в Европарламента с депутатите от националистическата Велика Румъния, не са основателни. Според президента екстремистките партии в Румъния са толкова силни, колкото и навсякъде в Европа и за последните пет години губят подкрепа в страната поради икономическия прогрес и увеличаващия се жизнен стандарт.