С нескрито задоволство и ехидни подмятания една част от българския интернет "тролетариат" посрещна невиждания от години насам спад на световните фондови пазари от 5 август. За негов основен първоизточник се сочеха рязкото покачване на безработицата в САЩ и опасенията от изпадане на най-голямата световна икономика в рецесия. Какво по-добро доказателство за несъстоятелността на геополитическия враг?

Всъщност е доста по-сложно. Световната икономика е комплексна, но и изключително чувствителна система, в която проблемите никога не са локални по дефиниция - единствено от мащаба им зависи дали ще пресекат национални или блокови граници. Така при рецесия в САЩ може да пострада даже Русия - въпреки колективните усилия както на Москва, така и на западните страни да я изолират от глобалните процеси.

"Най-големият балон в човешката история": Защо се паникьосва Уолстрийт

"Най-големият балон в човешката история": Защо се паникьосва Уолстрийт

Опасенията от срив на американската икономика се засилват

В свой материал РБК се допитва до икономисти, които обясняват в детайли как проблемите зад Океана могат да дойдат до главите и на обикновените руснаци.

Удар по джоба

На първо място, свиване на американската икономика ще торпилира цените на петрола - потенциално до 40 долара за барел. Руският износ, особено в настоящата ситуация, е изключително силно зависим от енергийните продукти и суровините.

Така рязкото поевтиняване на петрола ще отслаби рублата, ще забави растежа на страната и даже е възможно да се появят бюджетни затруднения.

Кои са компаниите от "Великолепната седморка" и защо могат да загубят $800 милиарда от стойността си

Кои са компаниите от "Великолепната седморка" и защо могат да загубят $800 милиарда от стойността си

Страховете за предстояща рецесия отвъд Океана удрят все по-силно бизнеса

Освен всичко друго, такава ситуация ще обостри и без това проблемната координация на добива в рамките на ОПЕК+.

За обикновените руснаци това ще означава, че заплатите им ще загубят покупателна способност, а инфраструктурни проекти и даже социални плащания и помощи може да се наложи да бъдат орязани. Парадоксално, но в най-слабия си момент доларът ще се засили спряно рублата.

Удар по инвестициите

Макар в Русия почти да няма останали западни инвеститори и те да не могат лесно да се разпореждат с местните си активи, бизнесът ще усети рецесията от САЩ. Според РБК вътрешните инвеститори може да свият разходите си, особено ако компаниите им са свързани с износа.

Преориентирането към пазарите на Китай, Индия и Турция също не е панацея - тези държави задълбочиха двустранната си търговия с Русия, но остават традиционни партньори на западните страни и всякакви проблеми там ще доведат до "затягане на коланите".

Снимка 677892

Източник: GettyImages

Руската външна търговия вече показва признаци на забавяне. Според данни на Федералната митническа служба, износът на стоки от Русия към всички страни в света през януари-май 2024 г. е намалял с 0,6% спрямо същия период на предходната година (до 172,1 млрд. долара), а вносът е намалял с 8,5% до 107,8 млрд. долара.

Русия вдига акцизи, включително за стоки внос от България

Русия вдига акцизи, включително за стоки внос от България

Какви са новите ставки и как касаят българския износ

За работодателите може да се появи и проблем с намирането на кадри от т.нар близка чужбина. Ако рублата отслабне, автоматично намалява и привлекателността на Русия като място за гурбет.

Внимавай какво си пожелаваш

Икономистите от банката Goldman Sachs повишиха оценката си за вероятността от рецесия в американската икономика през следващата година от 15% на 25%. Те обаче подчертават, че рискът от рецесия е "ограничен", а американската икономика "като цяло е добре". Освен това Фед може бързо да реагира на влошаването на конюнктурата чрез намаляване на лихвените проценти.

Така "меко кацане" на американската икономика продължава да бъде възможно. Това е добра новина на Запад, но и в Москва - защото иначе светът ще стане още по-нестабилен. А на такова развитие само троловете могат да се радват.