48% от британците смятат, че правителството трябва да вдигне данъците и да харчи повече средства за здравеопазване, образование и социални придобивки. Други 44% пък са на мнението, че налозите трябва да останат на сегашните нива. Най-непопулярно е мнението, че държавата трябва да събира и разпределя по-малко средства - едва 4% го защитават. Това показва изследване на British Social Attitudes, цитирано от CNN.

Това е най-високият процент на подкрепа сред обществото за по-високи данъци от 2004 насам.

След финансовата криза от края на първото десетилетие на века консервативните правителства прокараха сериозни намаления на социалните плащания и замразиха заплатите в публичния сектор, за да намалят бюджетния дефицит.

Дали "затягането на коланите" да продължи бе важна тема на последните парламентарни избори, в които торите загубиха своето мнозинство. Джереми Корбин, който води лейбъристите, обеща да сложи край на икономиите и доведе партията си до резултат, постиган последно от Тони Блеър на вота през 2001.

Изследването сочи още, че мнозинството от британците подкрепят увеличение на пенсиите за старост и харченето на повече пари за сигурност. Над 70% настояват за повече средства за образование, а 83% - за здравеопазване.

Има обаче един проблем: страната, която преди година реши да излезе от Европейския съюз, няма свободни средства.