Съединените американски щати и много други големи икономики се изправят пред още по-голямо забавяне през тази година, макар и от Китай да идват сигнали за стабилизация, пише The Wall Street Journal, цитирайки данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Предупрежденията идват на фона на сигнали, че някои части от световната икономика може да забавят темп по-бързо от очакваното. Данни, публикувани днес, показват и по-остър от очаквания спад на износа на Китай през декември, както и спад в производството в еврозоната през ноември.
В същото време данните от САЩ продължата да показват стабилен растеж, но ОИСР предвижда охлаждане на икономическата активност през тази година. Забавяне се очаква и в Германия - най-голямата европейска икономика.
Данните, публикувани днес, са за месец ноември. Индикаторът за САЩ пада трети пореден месец до 99,6. Показание от 100 пункта и повече индикира стабилен растеж. Този за Китай се покачва леко до 98,8.
За еврозоната индикаторът остава под 100 четвърти пореден месец.
Индустриалният сектор на еврозоната преживя бум през 2017 г. благодарение на ръст на износа, но се забави рязко през 2018 г. заради по-слабо външно търсене. Данните от ноември сочат, че производството е с 3,3 процента по-ниско от същия месец на 2017 г. Това е най-големият спад на годишна база от ноември 2012 г., когато икономиката на еврозоната се намираше в дълга рецесия заради дълговата и банкова кризи.
Данните от ноември сочат, че секторът е напът да постигне второ поредно тримесечие на спад на производството, което говори за техническа рецесия. Подобни данни идват и от Азия, а САЩ е изключение.
"Спадът в производството в множество страни през ноември е пореден знак, че световната икономика ще отслабне", казва Вики Редуд, икономист в Capital Economics. "Въпреки че данните могат да бъдат волатилни, други доказателства също сочат за слабост". Така изследване на JP Morgan и анкети сред бизнеса показаха най-ниско ниво на активност на бизнеса от 27 месеца насам.