Саудитска Арабия започва да ревизира своята стратегия за цялостна реформа на икономиката на страната само година след влизането й в сила, пише CNBC. Част от промените ще бъдат отложени във времето, а друга част направо ще отпаднат.
Икономиката на кралството бе тежко ударена от резкия срив на цената на петрола в средата на 2014 г. Прогнозата на Международния валутен фонд (МВФ) гласи, че брутният вътрешен продукт ще расте тази година с минималните 0.1%, спрямо 1.7% през 2016 г.
"Твърде много от целите са твърде агресивни и може би имат твърде голямо влияние върху икономиката", казва правителствен съветник.
Програмата целеше да въведе редица промени, които рязко да намалят зависимостта на страната от петрола до 2020 г. Те включваха приватизиране на някои държавни активи, създаване на 1.2 милиона работни места в частния сектор и намаляване на безработицата от 11.6 до 9%. Друга мярка бе въвеждането на първи път на данък добавена стойност от 5% за някои стоки.
Все още не е ясно кои точно мерки ще бъдат отменени. Очаква се планът да бъде обявен официално през следващия месец.
Към момента 85% от приходите от износ идват от газ и петрол. Те формират 50% от брутния вътрешен продукт. През 2016 г. обаче кралството имаше дефицит от 97 милиарда долара.