В Германия не спира дискусията за прекомерните заплати на топ мениджърите. Председателят на съвета на Commerzbank Клаус - Петер Мюлер иска да даде пример. Той доброволно се отказва от заплата в размер на седем милиона евро.

По-точно, на въпроса дали при промените на надзорния съвет идната пролет той ще се откаже от изплащането на предвидените в договора милиони, според някои източници от германската преса Мюлер е отговорил с „да".

Макар и висок шеф, Мюлер не е сред тези, които печелят най-много в Commerzbank. „Имаше една година, през която в Commerzbank не попаднах сред първите 250 най-добре платени мениджъри". Твърдата му заплата е € 760.000 годишно. „Така че печеля далеч по-малко от известните футболисти".

Но Мюлер предупреждава да не се атакуват толкова остро заплатите на най-способните германски финансисти: „Ако се отнасяме лошо с елитите в нашата страна, ще ги загубим. В крайна сметка те не са зависими от местожителството в Германия". Но банкерът признава, че някои заплати на мениджъри са неуместно високи.

Във вторник канцлерът Меркел заяви, че за заплатите на мениджърите отговорност носят и профсъюзите. Във всеки надзорен съвет почти половината са представители на работниците и отговорността за вземането на мерки е обща. Един от аспектите на проверката на системата за възнаграждение е дали тя е ориентирана към краткосрочните или към дългосрочните цели, припомня канцлерът.

Германският профсъюз DGB настоява изменението заплатите на мениджърите да се решава в надзорния съвет вместо в главното събрание. Общите събрания на немските АД много често се доминират от малко на брой инвеститори като хедж фондове и частни инвестиционни фондове. В надзорните съвети пък присъстват демократично избрани представители на работещите. Още през пролетта на 2008 г. ще бъде внесен проект за кодекс за умерено възнаграждение на ръководството. Предлага се в заплатите да се увеличи делът на твърдо определеното възнаграждение и да се намали вариращият дял.

Меркел се изказа против това предложение - в спора със заплатите на мениджърите ставало до голяма степен дума за завист. „Социалното пазарно стопанство е живяло винаги и чрез способността си за социален консенсус, така че всичко да свири при една определена честота", казала е тя. Меркел е потвърдила отказа си да въведе закон за ограничаване заплатите на мениджърите.