Потребителските цени в САЩ са се покачили по-слабо от очакваното през юни, като това допринесе за слизане на инфлационното ниво до най-ниската му стойност от 3 години насам.

Друг доклад пък показва, че личните разходи на хората са нараснали с най-нисък темп от септември миналата година. Данните подсилиха очакванията на икономистите, че при спокойно инфлационно ниво ФЕД ще задържи лихвата без промяна, като пазарите вече коментират евентуално първо нейно понижение до края на годината.

Покачването на основния индекс на потребителските цени през юни се понижава до 1.9% на годишна база. Анализаторите очакваха, той да е покачил стойността си отново над два-процентовата бариера, която е и психологическа.

В същият доклад, правителствените експерти оценяват ръста на личните доходи с 0.4%, докато разходите са нараснали с едва 0.1%. Очакванията бяха съответно за 0.5% покачване на доходите и 0.2% ръст на разходите.

Общо погледнато цените, които се измерват от индекса PCE са нараснали с 0.1%.

Междувременно, индексът на потребителското доверие в САЩ се покачва до 6-годишен връх, в следствие на подобреното състояние на работните условия и трудовия пазар като цяло. Според данните изнесени малко по-ранно, индексът е достигнал ниво 112.6 през юли, което е най-високата му стойност от август 2001 г. и доста над ревизираната за юни стойност от 105.3 пункта.

Щатският долар обаче не реагира на силния индекс на потребителското доверие в САЩ, тъй като има силно покачване на фондовия пазар на Wall Street, а от там и на покупки в „carry trade" валутните кросове.

Все пак индексът е много силен и може да доведе до опит за известна низходяща корекция на ралито на Евро-долар от 1.3610/08 вчерашното дъно тъй като поне за сега покачването на еврото се ограничи към 1.3725/35 важната близка техническа съпротива. Само спад на еврото под 1.3690/80 близките оферти купува ще изложи на риск тънките стопове на дълги евро под 1.3680/70 нивата.