От Bank of England постъпи поредния сигнал, че лихвените равнище ще се повишат за да се задържи инфлацията на целевото равнище от 2%. Обаче бизнесмените и собствениците на жилища бяха утешени, че идната пролет лихвите отново могат да тръгнат надолу.

Вчера w тримесечния си Dоклад за инфлацията централната банка предсказа, че инфлацията в UK ще падне от настоящите 2.7% на около 1.8% до края на годината. Благоприятната тенденция ще се предизвика от понижението в цените на енергоизточниците и от по-ниските цени на вноса.

В двугодишен хоризонт ще се следва нивото от 2% инфлация. На това равнище всяка манипулация с лихвата бележи най-силен ефект. След въпросния период отново ще се цели понижаване на ръста на потребителските цени.

Прогнозата предвижда, че през второто тримесечие се задава поредното увеличение на лихвите с четвърт процент. Това вече е известно на финансовия пазар. Алтернативният вариант - да се задържат лихвите на настоящото ниво 5.25%, означава инфлацията да плъзне нагоре.

„Банката си отвори вратичка за поредното повишение, но е съмнително, че ще прекрачи 5.5%", твърди икономист в Ria Capital Markets, цитиран от The Independent.

Друг експерт в Capital Economics, до когото се е допитала британската медия, посочва: „Преди предвиждахме покачване на лихвите през април, но сега мислим, че март е по-вероятен. Но прогнозата сочи, че инфлацията ще падне под целите в двугодишния хоризонт. Поне на повърхността това означава, че в това време лихвите ще трябва малко да се смъкнат".

Мервин Кинг, управител на BoE, изтъкна, че прогнозите са много несигурни, не на последно място поради бързите промени в цените на енергията. Той е посочил, че инфлацията по сравнение с миналото десетилетие е била изключително непостоянна: качила се е от 2.4% през октомври на 3% през декември и след това се е смъкнала на 2.7% през януари. Това прави средносрочните прогнози несигурни.

Кинг е посочил, че както 3% инфлация не означава края на света, така и 2.7% не означава, че в бъдеще могат да се пренебрегнат заплахите от инфлация. „Перспективата за следващата година е несигурна поради голямото въздействие, което пониженията на цените на газта и електричеството могат да окажат на цените".

Кинг е посочил още, че е твърде рано да се измерва точно ефекта от увеличение на работната заплата, традиционно договаряна в началото на годината. Официалните данни за средната заплата са показали спад от 4.1% на 4% за последните три месеца на 2006. Това вдъхва увереност, но пазарът на труда изглежда се затяга. Безработицата е паднала с 13,500 души през януари.

Банката предвижда силен икономически ръст от 3% в средата на годината, преди в последните месеци ръстът да се забави до 2.8% от свиването на потребителските и публичните разходи.

В друго институционална изследване бе посочено, че сега се забелязва най-слаб ръст на цените на недвижимите имоти за последните седем месеца, тъй като високите лихви възпрепятстват инвестициите.