Последните икономически новини от САЩ за потребителското доверие, пазара на недвижими имоти (както обикновено) и заетостта бяха силно негативни. По-големият въпрос, който се крие зад всичко това е дали благодарение на по-ниската стойност на долара, Америка ще успее по-лесно да превъзмогне задлъжнялостта си и да коригира дисбаланса по текущата си сметка. Остава да разберем и дали икономиката, както на жаргон икономистите коментират, ще успее да направи своето „меко кацане"?
Доларът пропадна рязко през последните няколко месеца, но все още не е достигнал такава стойност, при която да навреди на конкурентоспособността на държавите използващи евро. Да, еврото е на рекордно ниво спрямо американската валута и да, германската индустрия бележи по-слаби резултати от преди 18 месеца. Все пак, за да бъдем честни, трябва да определим ситуацията за европейските износители като по-скоро трудно, но все още не невъзможна.
Една от причините еврото да се покачи толкова към долара е постепенното прехвърляне на валутните активи на държавите от Азия и Близкия Изток от долари в евро. За момента това по-скоро изглежда като временно отстъпление от изпитващия затруднение долар, а не като дългосрочна тенденция. Въпреки че все още съществува реална възможност за колапс на долара, за момента цената му е отлична, за да облекчи работата на финансовото министерство на страната.
Ако погледнем реалните числа, ще забележим, че дефицитът на САЩ в момента е 5% от БВП и при сегашната стойност на долара ще се покрива с по около 1 процентен пункт на година. Всъщност, ако не беше стремглавото покачване на петрола, търговският дефицит на САЩ щеше да е с постоянен или леко намаляващ процент спрямо БВП още от 2004 г.
От 2003 г. до 2005 г. вносът на Америка нараства с годишен темп от 15-20%, в момента обаче ръстът е едва 5% на годишна база. Износът от друга страна, отбелязваше спад през 2002 г., а през миналата година направи ръст с цели 15% в сравнение с година по-рано. Анализаторите твърдят, че тази тенденция ще се запази и занапред.
Колко дълго може да продължи периода на подобрение? Със сигурност поне още една година, през която дефицитът ще достигне 4% от БВП. Нещото, което ни кара да бъдем толкова сигурни, че тенденцията ще продължи, е прогнозата на анализаторите за стабилен световен ръст на търсенето през 2008 г. особено от страните BRIC (Бразилия, Русия, Индия и Китай).
Междувременно, вносът на САЩ няма да продължи да се покачва през следващата година, заради неизгодни високите цени на вносните стоки и услуги. ФЕД няма да може да подкрепи потребителското търсене със сваляне на лихвеното ниво, тъй като се опасява от инфлационен натиск.
След 2008 г. вече всичко е възможно, но ако нещата се запазят, на теория САЩ могат да нулират търговския си дефицит до 2011 г. Икономистите изказват съмнение това да се случи, най-вече заради факта, че започне ли подобряване на икономическите показатели, доларът веднага ще започне да поскъпва. Нищо не е вечно на този свят, както не е вечен и дефицитът на САЩ по текущата сметка, който се очаква да бъде покрит в обозримо бъдеще.
Най-засегнати от евтиния долар ще са азиатските страни износители. Те ще трябва да пренасочат полето си на търговия към бързо развиващите се страни от своята часова зона, за да не изгубят външните си пазари. Американските потребители ще купуват все по-малко вносна продукция и услуги докато доларът е толкова подценен.
Европейските износители вече забелязват превъзходството на американските си конкуренти, които не само че имат по-голяма производителност на труда, а вече и по-евтина продукция. Най-пресен пример е случая с двата самолетостроителни гиганта Airbus и Boeing. В един момент Светът ще си каже, че май не харесва новата прекалено конкурентоспособна Америка и ще започне процес по възстановяване на валутните разлики.
M6
на 29.09.2007 в 21:34:55 #7А бе момчета за какъв баланс ми говорите, САЩ изсипват в бездънната яма Ирак-Афганистан 200 милиарда ( или нещо такова) на година. Това е основната причина за евтиния долар и боксуващата икономика, а и що ми се струва че може една икономика да е във възход 5 години и в застои и надолу 25, то пак си е доре и долу, нали !
Striker
на 28.09.2007 в 09:22:31 #6Муахахах! Ми то е ясно това. В скоро време очаквайте еврото да се конкурира по стойност с британската лира...и по конвертируемост))
Неделчо Съботинов
на 28.09.2007 в 00:48:23 #5Приятна вечер, с пожелание за по-пълни приказки
Неделчо Съботинов
на 27.09.2007 в 23:49:54 #4Стойността на една стока, валута, или какъвто и да е бил друг актив в свободния свят се определят от свободния пазар. Освен ако не си в Китай, Куба, Венецуела и разни други държави с диктаторски режими. Пазарът на база търсене и предлагане определя колко трябва да е цената на юана, без интервенция на ценатралната банка и без намеса на държавните финансови органи, юанът щеше да поскъпне рязко спрямо долара, а сега дори още повече, което ще направи китайските стоки нерентабилни за американския пазар. Китайците добре знаят това. Не си мисли, че американците са тъпи същества, нищо подобно. Колко пъти през 20-ти век имаха къде къде по-тежки кризи и колко пъти пишман анализатори коментираха краха на капиталистически режим и САЩ като цяло, но накрая СССР с реалния и велик комунизъм/социализъм се пръсна на парчета. Ще поживеем, ще видим, моята прогноза, е че до 1-2 години САЩ отново ще тръгнат нагоре заедно с валутата си. Просто както руснакът Кондратиев навремето е казъл, всяка развита икономика се движи в цикли, от упадък към прогес и отново.
Неделчо Съботинов
на 27.09.2007 в 20:29:35 #3Страхотна табличка си изнесъл българино от Германия. Сега да ти обясня, понеже имам нерви и обичам да обяснявам нещо, което поне мъничко разбирам. Китай през последните години държи изключително подценен юана си (ренмимби - националната си валута) спрямо долара, което означава, че реалната му стойност е по-висока, но те изкуствено я поддържаха над 8 юана за долар. Затова в този период износът нараства (безспорно), но забележи, че тенденцията не е на удвояване и не е толкова фрапиращо. След като американското финансово министерство ги заплаши преди година и нещо, че ако не усвободят валутата си и тя свободно да се котира, ще им бъдат наложени защитни мита от 32%, горе долу процентът, с който се смяташе за подценен юана. От тогава Китай бавно (многооо бавно) покачва стойността на ренмимби-то и сега мисля вече отиде към 7.40 юана за долар, не съм убеден в това число. Интересно е вносът на САЩ от целия свят и особено от Европа с какви проценти расте (дали расте или седи на едно място или дори леко пада) през последните 2-3 години. Айде арабския петрол е ясен, но не забравяй, че Китай не е единствената страна износител за САЩ, Америка има много други търговски партньори, които постепенно забавят износа си, заради скъпото евро, паунд, йени и т.н.
boris
на 27.09.2007 в 18:55:36 #2Неделчо Съботинов Регистриран на: 27.09.2006, 13:58 ------------------------------------------------- "скачени съдове"
Неделчо Съботинов
на 27.09.2007 в 18:45:55 #1Ами то си пише, че от 2004 г. до сега износът нараства, а вносът постепенно намалява и така се подобрява негативния търговски баланс. Цените на петрола обаче не му позовлиха толкова бързо да падне. Сега при рекордно нисък долар, американската иконмика ще оправи дисбалансите си, а когато това се случи, зелените пари отново ще започнат възход към еврото. Елементарна икономическа теория.