Започват да се забелязват първите слънчеви лъчи сред сивите облаци надвиснали над американската икономика. Стремглавото обезценяване на долара, както се очакваше, постепенно започна да коригира дефицита по текущата сметка на страната, коментират в днешното издание на The Independent.

Последните икономически новини от САЩ за потребителското доверие, пазара на недвижими имоти (както обикновено) и заетостта бяха силно негативни. По-големият въпрос, който се крие зад всичко това е дали благодарение на по-ниската стойност на долара, Америка ще успее по-лесно да превъзмогне задлъжнялостта си и да коригира дисбаланса по текущата си сметка. Остава да разберем и дали икономиката, както на жаргон икономистите коментират, ще успее да направи своето „меко кацане"?

Доларът пропадна рязко през последните няколко месеца, но все още не е достигнал такава стойност, при която да навреди на конкурентоспособността на държавите използващи евро. Да, еврото е на рекордно ниво спрямо американската валута и да, германската индустрия бележи по-слаби резултати от преди 18 месеца. Все пак, за да бъдем честни, трябва да определим ситуацията за европейските износители като по-скоро трудно, но все още не невъзможна.

Една от причините еврото да се покачи толкова към долара е постепенното прехвърляне на валутните активи на държавите от Азия и Близкия Изток от долари в евро. За момента това по-скоро изглежда като временно отстъпление от изпитващия затруднение долар, а не като дългосрочна тенденция. Въпреки че все още съществува реална възможност за колапс на долара, за момента цената му е отлична, за да облекчи работата на финансовото министерство на страната.

Ако погледнем реалните числа, ще забележим, че дефицитът на САЩ в момента е 5% от БВП и при сегашната стойност на долара ще се покрива с по около 1 процентен пункт на година. Всъщност, ако не беше стремглавото покачване на петрола, търговският дефицит на САЩ щеше да е с постоянен или леко намаляващ процент спрямо БВП още от 2004 г.

От 2003 г. до 2005 г. вносът на Америка нараства с годишен темп от 15-20%, в момента обаче ръстът е едва 5% на годишна база. Износът от друга страна, отбелязваше спад през 2002 г., а през миналата година направи ръст с цели 15% в сравнение с година по-рано. Анализаторите твърдят, че тази тенденция ще се запази и занапред.

Колко дълго може да продължи периода на подобрение? Със сигурност поне още една година, през която дефицитът ще достигне 4% от БВП. Нещото, което ни кара да бъдем толкова сигурни, че тенденцията ще продължи, е прогнозата на анализаторите за стабилен световен ръст на търсенето през 2008 г. особено от страните BRIC (Бразилия, Русия, Индия и Китай).

Междувременно, вносът на САЩ няма да продължи да се покачва през следващата година, заради неизгодни високите цени на вносните стоки и услуги. ФЕД няма да може да подкрепи потребителското търсене със сваляне на лихвеното ниво, тъй като се опасява от инфлационен натиск.

След 2008 г. вече всичко е възможно, но ако нещата се запазят, на теория САЩ могат да нулират търговския си дефицит до 2011 г. Икономистите изказват съмнение това да се случи, най-вече заради факта, че започне ли подобряване на икономическите показатели, доларът веднага ще започне да поскъпва. Нищо не е вечно на този свят, както не е вечен и дефицитът на САЩ по текущата сметка, който се очаква да бъде покрит в обозримо бъдеще.

Най-засегнати от евтиния долар ще са азиатските страни износители. Те ще трябва да пренасочат полето си на търговия към бързо развиващите се страни от своята часова зона, за да не изгубят външните си пазари. Американските потребители ще купуват все по-малко вносна продукция и услуги докато доларът е толкова подценен.

Европейските износители вече забелязват превъзходството на американските си конкуренти, които не само че имат по-голяма производителност на труда, а вече и по-евтина продукция. Най-пресен пример е случая с двата самолетостроителни гиганта Airbus и Boeing. В един момент Светът ще си каже, че май не харесва новата прекалено конкурентоспособна Америка и ще започне процес по възстановяване на валутните разлики.