България трябва да развива ядрената си енергетика. Това за първи път в "прав текст" заяви министърът на икономиката и енергетиката по време на блиц контрол в парламентарната комисия по енергетика.

Припомняме, че досега Стойнев, макар излъчен за министър от БСП, която подкрепя развитието на ядрената енергетика, не се беше ангажирал категорично с такова мнение

Той коментира и Арбитражното дело, което Атомсройекспорт заведе срещу България във връзка с поръчаното и произведеното оборудване за АЕЦ „Белене".

„Всички мои думи по отношение на арбитражното дело от тук нататък могат да се използват от отсрещната страна и да са в ущърб на България", заяви министърът.

Стойнев посочи, че НЕК вече разполага с всички необходими документи по отношение на защитата и работи в пълен синхрон с адвокатската кантора Уайт енд Кейс. Министърът заяви, че ако депутатите искат да изслушат подробен доклад за подготвеността на защитата по делото в Арбитражния съд то това може да стане на закрито заседание на комисията.

Стойнев коментира и състоянието на АЕЦ „Козлодуй", като заяви, че за модернизиране на първата ни атомна централа ще са необходими 500-600 млн. лв., които могат да бъдат осигурени и чрез заем.

Енергийният министър посочи че през 2033 г. България, дори и да модернизира АЕЦ „ Козлодуй", ще остана само с 5,6,7,8 блок на ТЕЦ „Марица изток 2", „АЕС Гълъбово", фотоволтаици, вятърни генератори и ток от биомаса.

Това означава, че с предстоящата енергийна стратегия, чиято чернова трябва да е готова до месец, трябва да се постигне политически консенсус относно това как ще изглежда енергетиката след 20 години и напред.

Стойнев заяви, че МИЕ подготвя изменение на наредбата за топлоснабдяване, която ще позволи гражданите да сменят топлинните си счетоводители, без да трябва да сменят топломерите си.