Производството на петрол във Венецуела намалява в продължение на много години, но сегашната 2018-а може да се превърне в нова, още по-мрачна страница в историята на тази южноамериканска страна.

Загубеното за световния пазар предлагане на суровината, заради срива на добива във Венецуела и потенциални прекъсвания на доставките от Ирак, Либия и Нигерия, може да надхвърли 3 милиона барела на денонощие. А това е почти 4 процента от световното производство на "черно злато".

Финансовата криза, която преживява Венецуела, се задълбочава, правителството е в невъзможност да изплаща милиардните си външни задължения. Петролният сектор има най-голям потенциал да допринесе за тяхното погасяване, но неговото състояние се влошава от ден на ден.

Венецуела не успя да договори преструктуриране на дълга

Венецуела не успя да договори преструктуриране на дълга

Дългът се оценява на 150-180 млрд. долара

В края на 90-те години на миналия век страната с едни от най-големите запаси от петрол в света добиваше над 3,5 млн. барела на денонощие. Но производството се свива вече в продължение на 20 години. Например, през 2016 г. се добиват над 2,2 млн. барела. А през декември миналата година - 1,7 млн. барела на денонощие, което е най-ниско ниво на производство от 80-те години на миналия век насам.

Според експертите на S & P Global Platts през 2018 година ситуацията ще се влоши още повече. Това мнение споделят всички наблюдатели, макар и да се разминават в обема на новия срив. Например, Ед Морс от Citi казва, че производството на Венецуела може да падне с нови 700 хил. барела - до 1 млн. барела на денонощие, пише vestifinance.ru.

Намесата на президента Никола Мадуро в управлението на сектора може да влоши още повече неговото състояние, страдащо хронично от липсата на инвестиции за поддръжка и развитие. През декември бе сменен директорът на най-голямата компания PDVSA, уволнени под предлог за борба с корупцията са доста компетентни кадри. Активите на компанията са в плачевно състояние.

МВФ прогнозира 2300% инфлация във Венецуела

Единствената държава в Латинска Америка без растеж и с инфлация 2300%

Доскоро тя бе водеща, а сега не спира да изостава от съседите си

Към проблемите на петролните производители може да се прибавят и вълненията сред работниците, които могат да прераснат от стачки в бунтове. А като цяло венецуелската икономика може да рухне напълно и страната да се потопи в още по дълбока криза или още по-лошо - в гражданска война, смятат наблюдатели на петролния пазар.

И нещо друго - качеството на изнасяния от Венецуела петрол се влошава, редица рафинерии по света не са склонни да го приемат. Липсата на пари означава, че PDVSA се опита да го разрежда с по-тежки и некачестветвени фракции.

Снимка 334099