През юни цените на хранителните стоки в световен мащаб регистрираха най-силния си месечен ръст от 4 години, подкрепени от поскъпването на захарта, обявиха от Организацията за земеделие и прехрана (FAO) към ООН .
Храните поскъпват за пети пореден месец, този път с 4,2% до 163,4 пункта, след като през януари индексът, изчисляван от агенцията към ООН въз основа на месечните промени на цените на избрани зърнени и маслодайни култури, месни и млечни продукти, както и захарта, бе паднал на 7-годишно дъно след 4 поредни години на понижаване.
С повишението през юни цените на храните на международните пазари вече са само с 1% под нивото им от същия месец на миналата година, изтъкват от организацията, пише Reuters.
Цената на захарта скочи с 14,8% през юни на месечна база, след като проливни дъждове забавиха прибирането на захарната тръстика и се отразиха на добивите в най-големия производител на продукта в света – Бразилия. Повече тръстика бе насочена за производство на етанол, предизвиквайки допълнително поскъпване на захарта на фона на очертаващия се дефицит.
Зърнените култури отчетоха ръст от 2,9% на месечна база благодарение на поскъпването на царевицата вследствие най-вече на свиването на износа й от Бразилия, докато значителните количества предлагана на пазара пшеница и съобщенията за очаквана рекордна реколта в САЩ сдържат ръста на цената на зърнената култура.
Единствено растителните масла нарушават възходящата тенденция, след като поевтиняха с 0,8% на месечна база, водени от палмовото масло, при което търсенето за внос намаля, а производството в Индонезия и Малайзия започна да се увеличава с навлизането в активния сезон.
Междувременно от FAO повишиха прогнозата си за световната реколта от зърнени култури през селскостопанския сезон 2016-2017 г., започнал на 1 юли, до 2,544 млрд. тона. Ако предвиждането се оправдае, резултатът би надхвърлил с 15,3 млн. тона този от миналия селскостопански сезон, макар че ще остане под рекорда от 2014 г.
Благоприятната корекция се основава най-вече на подобрените перспективи пред производството на пшеница, като реколтата вече се оценява на 732 млн. тона заради по-добрите метеорологични условия в Европейския съюз, Русия и САЩ.
Очаква се реализацията на пшеницата също да нарасне, тъй като се повишава търсенето на зърнената култура за фураж в ЕС, Индонезия и САЩ, но също и за промишлени нужди и за храна на хората, отбелязва sinor.bg.